ظرفیت عظیم ایران برای تبدیل شدن به هاب راهبردی ترانزیت غذا به جهان

يکي از ظرفيت هاي بسيار راهبردي ايران براي کاهش هزينه تحريم ها و گره زدن منافع اقتصادي و راهبردي کشورهاي همسايه با منافع ايران استفاده از صنعت ريلي براي انتقال بارها در حجم و سرعت بالاست. البته اين به دليل پايين بودن بهره وري خطوط ريلي کشور و همچنين ضعف در تجهيزات انبارداري تاکنون پيشرفت مطلوبي نداشته است.

به دليل فقدان زيرساخت راه آهن مناسب حجم بار قابل توجهي از ايران به سمت درياهاي آزاد ترانزيت نمي شود. کشورهاي CIS يا کشورهاي مستقل مشترک المنافع (روسيه، قزاقستان، بلاروس و … ) در حوزه غلات و مواد معدني بسيار غني هستند و بازار مصرف خوبي در جهان دارند، اما براي صادرات آنها نيازمند دسترسي به آب‌هاي آزاد هستند. اکنون نزديک به 10 ميليون تن بار در کشورهاي CIS وجود دارد که بايد به آب‌هاي آزاد براي ترانزيت به کشورهاي ديگر دسترسي پيدا کنند.

کندي جدي پايانه‌ها در عمليات تخليه و بارگيري وجود دارد و برنامه‌ريزي‌ مشخصي نيز براي آن صورت نمي گيرد. براي مثال فقط هفت روز از مسير 12روزه‌اي که در محور بندرعباس-سرخس به طول مي‌انجامد، به علت معطلي در پايانه‌ها براي عمليات تخليه و بارگيري است. برهمين اساس ايجاد فرآيندهاي نرم‌افزاري براي سهولت در حمل‌ونقل بار ضروري است و بايد مديريت بهره‌برداري در پايانه‌ها با ايجاد نظم، افزايش يابد تا زيرساخت فراهم شده و کالا بتواند از اين طريق منتقل شود.

با در نظر داشتن اينکه محصولات کشاورزي، عمدتا فسادپذير هستند، حال اگر حجم بار کالاهاي فسادپذير قابل توجه باشد، حمل‌ونقل آن از طريق هواپيما منطقي به نظر نمي‌رسد و هزينه کالا را افزايش مي‌دهد. بنابراين اگر زيرساخت حمل‌ونقل ريلي فراهم شود، مي‌توان بار بيشتري را در مسير جابه‌جا کرد. در نظر داشته باشيد که هر قطار باري، معادل 60 تريلي و بيش از چهار هواپيما، بار جابه‌جا مي‌کند. اگر قطارها به مخازن داراي سيستم سرمايشي مجهز شوند، طبيعتاً مي‌توانند حجم کالاي بيشتري را به داخل کشور منتقل کنند که بسيار مقرون‌‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید