سخنان ضد ایرانی نتانیاهو؛ ابراز ضعف با لحنی قاطع!

سخنان ضد ايراني نتانياهو؛ ابراز ضعف با لحني قاطع!

به تازگي نتانياهو در ادامه اظهارات ضد ايراني خود گفته است که اگر ايران بخواهد در مرزهاي شمالي اسرائيل مستقر شود، حتي اگر به ما حمله‌اي هم نکند، مانع تجمع نيروهاي‌ آنها مي‌شويم و با آنها مي جنگيم! 

صحبت هاي نتانياهو از چند جنبه قابل بررسي است و مي تواند اطلاعات خوبي از وضعيت منطقه را در اختيار ما قرار دهد. در ادامه به بررسي ابعاد مختلف اين اظهارات خواهيم پرداخت!

از چند ماه پيش مقامات رژيم صهيونيستي به کمک رسانه هاي معاند سعي در القاي اين دروغ داشتند که ايران در حال خروج از سوريه است و در اين زمينه تبليغات زيادي را انجام مي دادند. رسانه هاي لندني نيز با مانور بر روي اين دروغ رژيم صهيونيستي سعي داشتند قدرت منطقه اي ايران را رو به افول جلوه دهند. اما در تنگناي همين شايعات بود که سرلشکر محمدحسين باقري رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح به سوريه مسافرت کرد و در اين سفر چندين قرارداد استراتژيک نظامي را با اين کشور امضا کرد.

قراردادهاي استراتژيک بين ايران و سوريه، دروغ بودن ادعاي مقامات رژيم صهيونيستي و رسانه هاي ضد ايراني را به خوبي مشخص کرد. اما حالا خود نتانياهو خط بطلاني بر تمام ادعاهاي اپوزوسيون کشيد. نتانياهو از مستقر شدن نيروهاي نظامي ايران در نزديکي مرزهاي اسرائيل ابراز نگراني کرده است، حال اينکه تا چند هفته پيش صحبت از خروج ايران از سوريه ميشد.

اما صحبت هاي نتانياهو را مي توان از جنبه هاي ديگر نيز مورد بررسي قرار داد. ايران همواره در اين سالها خودش را به مرزهاي اسرائيل نزديک و نزديک تر کرده است و هرروز بر قدرت و نفوذ منطقه اي خود افزوده است. ايران مانند يک شطرنج باز ماهر تمام بازوهاي خود را در منطقه گسترش داده است و روز به روز توان خودش را افزايش مي دهد تا در نهايت اسرائيل را کيش و مات کند.

سال 2006 و در زمان جنگ 33 روزه لبنان، ايران تنها يک بازوي قدرتمند تحت عنوان حزب الله در منطقه داشت و توانست با همين بازوي مستحکم خود نيز اسرائيل را شکست دهد. اما امروز ايران از بين بازوهاي خود، تنها سه بازوي مستحکم را مامور محاصره اسرائيل کرده است و اظهارات نتانياهو را نيز بايد به عنوان ترس وي از اين قدرت منطقه اي تعبير کرد!

حزب الله لبنان اولين بازوي ايران در جهت محاصره اسرائيل بوده و هست. اين بازو که در سال 2006 توانست کل هيمنه اسرائيل را به باد بدهد، امروز نيرومندتر نيز شده است. سوريه نيز يکي ديگر از بازوهاي موثر ايران در جهت محاصره اسرائيل است. بعد از پيروزي ايران در جنگ داخلي سوريه و شکست داعش، آمريکا، اسرائيل، حالا ايران در حال مستقر کردن هر چه بيشتر نيروهاي نظامي خود در اين کشور است و امروز اين کشور نيز به عنوان يکي ديگر از بازوهاي ايران شناخته مي شود. از طرفي برنامه اصلي ايران بعد از پيروزي در جنگ سوريه، تسليح کرانه باختري است که اگر چنين اتفاقي بيفتد، يک بازوي ديگر نيز براي محاصره اسرائيل به گروه هاي مقاومت اضافه مي شود. ايران در اين سالها توانسته است نوار غزه را نيز مسلح کند و حتي از نوار غزه کوچک نيز يک بازوي حياتي براي نابودي اسرائيل بسازد!

حال فشار اين بازوها بر خرخره صهيونيزم به حدي رسيده است که نتانياهو با اظهارات خود علنا اعلام مي کند که اسرائيل ديگر تحمل فشاري بيشتر از اين را ندارد. اما نکته حائز اهميت اين است که ايران همچنان قدرت بازوهاي خود در لبنان، سوريه و غزه را افزايش خواهد داد و لغو تحريم هاي تسليحاتي در 18 اکتبر نيز ايران را در رسيدن به اين هدف بزرگ ياري مي کند.

سخنان نتانياهو همچنين نوعي اعتراف است. نتانياهو با بيان اينکه اجازه استقرار نيروهاي نظامي ايران در مرزهاي شمالي را نمي دهد، در واقع به شکست اسرائيل و آمريکا در سوريه اعتراف کرده است. بعد از شکست اسرائيل در جنگ 33 روزه از لبنان، سران رژيم صهيونيستي در کنفرانسي موسوم به هرتزليا به اين نتيجه رسيدند که دليل اينکه نتوانستند لبنان را شکست دهند اين بود که ايران از طريق خاک سوريه به آن خونرساني مي کرد و در اين کنفرانس تصميم گرفتند که اين بار سوريه را با استفاده از داعش تجزيه کنند و از دست نيروهاي مقاومت خارج سازند.

ايران خيلي زود متوجه فتنه سوريه شد و در کنار بشار اسد هم پيمان خود ايستاد و با گروه هاي تروريستي همچون جبهه النصره، جيش الاسلام و کشورهاي ناتو جنگيد و در پايان در جنگ سوريه پيروز شد و علاوه بر حفظ امنيت مردم ايران، مانع از قطع شدن بازوي خود در سوريه شد و حالا نيز به دنبال تقويب بازوي خود در سوريه است.

آمريکا تصور مي کرد که با ترور سردار سليماني خواهد توانست تمامي فعاليت هاي ايران در منطقه را متوقف کند و به نوعي مانع از نابودي اسرائيل شود. اما اظهارات نتانياهو غلط بودن تحليل هاي آمريکا و اسرائيل از ترور سردار سليماني را برملا مي کند. صحبت هاي نتانياهو به صراحت مشخص مي کند که نه تنها قدرت منطقه اي ايران کمتر از قبل نشده است بلکه ايران در حال قدرت بخشيدن به بازوهاي قدرت خود در مرزهاي شمالي اسرائيل است.

مدتي است که اسرائيل به دنبال اعلام عادي سازي روابط با کشورهاي عربي مانند امارات و بحرين است. هدف اصلي اسرائيل از عادي سازي روابط با اين کشورها در واقع تشکيل نوعي ائتلاف عربي براي متوقف کردن ايران است. آمريکا در حال خروج از منطقه است و مقامات صهيونيستي خوب مي دانند در صورت خروج آمريکا از منطقه، نابودي اسرائيل بيش از پيش تسريع مي شود. از اين رو مي توان اين ائتلاف عربي_عبري را نوعي جانشين براي آمريکا در منطقه به شمار آورد.

اسرائيل پس از اعلام عادي سازي روابط و تشکيل ائتلاف عليه ايران، به دنبال ساختن پايگاه هاي نظامي در کشورهاي حاشيه خليج فارس خواهد بود تا بتواند بازوي قدرتمندي عليه ايران در خليج فارس ايجاد کند.

حالا که نتانياهو تهديد به نابود کردن پايگاه هاي نظامي ايران در مرزهاي شمالي اسرائيل مي کند، در واقع بايد اين حق را نيز به ايران داد که در صورت تاسيس پايگاه هاي نظامي اسرائيلي در کشورهاي حاشيه خليج فارس، ايران نيز اين پايگاه هاي نظامي را با خاک يکسان کند.

اسرائيل خوب مي داند که تهديدهاي ايران صادق است و با وعده هاي دروغ آمريکايي ها و اسرائيلي ها متفاوت خواهد بود. ايران همواره يک قدم جلوتر از دشمنان خود عمل مي کند. پايگاه دريايي ايران در تنگه هرمز که به تازگي از آن رونمايي شد نيز در جهت رصد و نابودي پايگاه هايي است که احتمالا توسط اسرائيل تاسيس خواهند شد.

فردين ساريخاني

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید