آنچه که درباره توقیع شریف باید بدانید

آنچه که درباره “توقيع شريف” بايد بدانيد
توقيع شريف در پاسخ نامه اسحاق بن يعقوب به امام زمان ارواحناه فداه مرقوم شده است.

نامه اسحاق بن يعقوب به امام زمان حاوي چه سوالاتي است؟
1)    حکم کساني که از خاندان شما هستند و وجود نازنينتان را منکر مي شوند چيست؟
2)    حکم نوشيدن آبجو(نوعي مشروب الکلي)چيست؟
3)    حکم هداياي در نظر گرفته شده براي امام زمان چيست؟
4)    ظهور حضرت وليعصر ارواحنا فداه چه زماني صورت مي پذيرد؟
5)    حکم منکران شهادت امام حسين عليه السلام چيست؟
6)    در پيشامدها و حوادث به هنگام غيبت به چه کسي رجوع کنيم؟
7)    وصف حال محمد بن عثمان عمري، محمد بن علي بن مهزيار اهوازي، محمد بن شاذان بن نعيم و  ابوالخطاب محمدبن ابى زينب اجدع چگونه است؟
8)    حکم تصرف در اموالي که منسوب به امام زمان است چيست؟
9)    حکم پرداخت خمس(غنائم جنگي) در دوره غيبت چگونه است؟
10)    علت وقوع غيبت حضرت حجت عجل الله تعالي فرجه الشريف چيست؟
11)    چگونه از وجود مقدس امام زمان در عصر غيبت بهره مند شويم ؟

متن سوال اسحاق بن يعقوب که پاسخ آن به اثبات ولايت فقيه مي انجامد چيست؟ در عصر غيبت در پيشامدها و حوادث به چه کسي رجوع کنيم؟
پاسخ امام زمان: و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الي رواة احاديثنا، فانهم حجتي عليکم و انا حجة الله: در خصوص حوادثي هم که پيش مي آيد به راويان حديث ما رجوع کنيد، که آنان حجت من بر شما هستند و من نيز حجت خدا بر آنان.
نامه اسحاق بن يعقوب چگونه به امام زمان(ع) رسيد؟ از طريق نائب خاص دوم امام زمان به نام محمد بن عثمان بن سعيد عَمري(درگذشت 305 قمري) به دستان مبارک امام عصر رسيد.
اسحاق بن يعقوب کيست؟ بنا بر برخي نقل ها او را برادر بزرگتر محمد بن يعقوب کليني خوانده اند چرا که نام پدر يعقوب و نام جد شيخ کليني نيز اسحاق بوده و مرسوم بود که نام جد را بر روي پسر بزرگتر مي گذارند.(البته مرحوم مجلسي در بحارالانوار اين دو فرد را دو شخص متفاوت مي دانند.)
اعتبار سند توقيع شريف چگونه است؟ با عنايت به اينکه اين روايت توسط محدثان سه گانه شيعي همچون شيخ کليني، شيخ صدوق و شيخ طوسي نقل و تاييد شده، اين روايت را کاملا قطعي و يقيني مي دانند. توضيح بيشتر آنکه مرحوم کليني اوثق مشايخ ثلاثه است و رواياتي که خودش نقل مي‌کند (نه رواياتي که از اصول اربعمائه  ديده‌اند) رواياتي است که به راوي آن وثوق کامل داشته است؛ لذا در صحت اين دسته روايات جاي هيچ شکي نيست و در طول تاريخ علماء هيچکس در آنها ترديدي نداشته است.
چگونه از توقيع شريف به اثبات ولايت فقيه مي رسيم؟ از توقيع شريف بعنوان موثرترين و قوي ترين روايت در اثبات ولايت فقيه ياد مي شود چرا که تعبيري در اين توقيع است «… حجّتي عليکم و انا حجه الله…» در هيچکدام از روايات ديگر نيست. و ثانيا اينکه اين روايت در زمان امامت حضرت صاحب الامر عليه السلام و از کلام نوراني خود آن حضرت اتخاذ و تبيين مي شود؛ برخلاف الباقي ادله اثبات ولايت فقيه که در زمان ديگر ائمه معصومين عليهم السلام بوده است.
راويان حديث چه کساني هستند؟
مقصود از راويان حديث در اين توقيع شريف، کساني هستند که روايات را با فهم و درايت نقل مي کنند و اينان جز فقيهان نخواهند بود. ازسوي ديگر اطلاق فرمان آن حضرت مبني بر رجوع به راويان حديث در حوادث پيش آمده، نشانگر عموميت ولايت فقيهان در عصر غيبت است.
مراد از حوادث چيست؟
مرحوم شيخ مرتضي انصاري مي‌فرمايد ظاهر از حوادث که اسحاق بن يعقوب ذکر مي‌کند و برايش مشکل شده و خدمت امام فرستاده ظاهرا با اين مقدمه اين است که مراد از حوادث يعني امور مهمه‌اي که در اين امور بايد به رئيس و رهبرشان مراجعه کنند و چون امام و رهبر غائب است اکنون مي‌پرسد بايد به چه کسي مراجعه نمود.

+1
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید