تازه‌ترین تحولات انتخابات آمریکا

تازه‌ترين تحولات انتخابات آمريکا

پيشگوي معروف عاقبت ترامپ را پيش بيني کرد/ اعتراف آمريکا به نقش مهم ايران در انتخابات اين کشور

آلن ليکتمن مورخ و پروفسور آمريکايي که از سال 1984 نتايج انتخابات رياست جمهوري آمريکا را به درستي پيش بيني کرده، اين بار شکست ترامپ در انتخابات 2020 را پيش بيني کرده است.

در تازه ترين تحولات در خصوص انتخابات آمريکا ترامپ با کاهش محبوبيت بي سابقه اي روبرو شده است. به نظر مي رسد که او براي بدست آوردن جايگاه خود بايد در روزهاي اخير تلاش هاي بسياري داشته باشد تا بتواند اختلافش را با بايدن کمتر کند.

به گزارش شبکه خبري ان بي سي نيوز، نظرسنجي جديد اين شبکه خبري که با همکاري روزنامه وال استريت ژورنال انجام شده نشان مي دهد که راي دهندگان به نسبت دو به يک احساس خوبي نسبت به رياست جمهوري احتمالي جو بايدن دارند.

اين نظرسنجي دو روز بعد از مناظره سه شنبه شب که ان بي سي نيوز در گزارش خود «غيرواقعي» و «پر از توهين» توصيف کرده اما قبل از اعلام تست مثبت کروناي ترامپ و بستري شدن او در مرکز پزشکي نظامي والتر ريد منتشر شده است.

اين نتايج نشان داد: 53 درصد از راي دهندگان آمريکايي اکنون از بايدن و فقط 39 درصد از ترامپ حمايت مي کنند. اين نتايج اختلاف  دو نامزد را 14 نقطه نشان مي دهد. در نظرسنجي که قبل از مناظره برگزار شد، اين اختلاف 8 درصد بود بنابراين نظرسنجي ان بي سي نيوز و وال استريت ژورنال افزايش اختلاف دو نامزد درحمايت مردمي را نشان مي دهد.

اما اختلاف 14 درصدي همچنين بيشترين ميزان پيشتازي بايدن را در نظرسنجي هاي انجام شده ان بي سي نيوز و وال استريت ژورنال نسبت به ترامپ نشان مي دهد. در نظرسنجي اين شبکه و روزنامه آمريکايي که در ژوئيه (تير) گذشته انجام شد، اين اختلاف 11 درصد بود.

بر اساس نتايج نظرسنجي مشترک نيويورک‌تايمز و کالج سيه‌نا در ايالت آريزونا که در فاصله تنها يک ماه مانده به انتخابات رياست جمهوري آمريکا انجام شده است، «جو بايدن» معاون رئيس‌جمهور سابق آمريکا و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ماه نوامبر (آبان) در مقايسه با دونالد ترامپ رئيس‌جمهور کنوني آمريکا شانس بيشتري براي کسب اکثريت آراي شهروندان اين ايالت دارد.

حدود 49 درصد از افراد شرکت‌کننده در نظرسنجي مشترک نيويورک‌تايمز و کالج سيه‌نا در ايالت آريزونا اعلام کرده‌اند که در انتخابات رياست جمهوري امسال به جو بايدن رأي خواهند داد؛ اين در حالي است که 41 درصد از شرکت‌کنندگان در اين نظرسنجي از دونالد ترامپ حمايت کرده‌اند.

برتري 8 درصدي بايدن بر ترامپ در نظرسنجي مشترک نيويورک‌تايمز و کالج سيه‌نا در آريزونا از اين لحاظ حائز اهميت است که جمهوري‌خواهان طي 7 دهه اخير معمولاً مشکلي براي جذب آراي شهروندان ايالت آريزونا در انتخابات رياست جمهوري و پيروزي بر دموکرات‌ها در اين ايالت نداشته‌اند.

در تازه ترين نظرسنجي پس ازگذشت پنج روز ازاعلام ابتلاي دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا به ويروس کرونا، بازگشت وي به کاخ سفيد و برداشتن ماسک، تنها 69 درصد آمريکايي‌ها گفته اند که به مواضع کاخ سفيد درباره سلامت وي باور دارند.  سي ان ان در اين باره نوشت:  رفتارهاي ترامپ بعنوان رئيس جمهوري آمريکا بايد سرلوحه اي براي ديگر آمريکايي ها باشد، اما وي با رفتاري مغاير با دستورالعمل هاي اعلام شده براي مقابله با ويروس کرونا، پيام هاي متناقضي به ديگران مي فرستد.

روزنامه گاردين نيز در مطلبي مي نويسد که به طور ميانگين بايدن در اکثر نظرسنجي ها پيشتاز است. اين روزنامه نوشت که ايالت هاي چرخشي آريزونا و کاروليناي شمالي نقش مهمي در تعيين نتيجه انتخابات دارند.

پايگاه 538 نيز در مطلبي به بررسي ايالت هاي مهم در نتيجه انتخابات پرداخته و ميزان درصد تاثيرگذاري آن را اعلام کرده است. بر اين اساس کاروليناي شمالي 3.1 درصد، اوهايو 3.8 درصد، آريزونا 5.3 درصد، ميشيگان 9 درصد، ويسکانسين 13.4 درصد، فلوريدا 14.3 درصد و پنسيلوانيا با 28.3 درصد جز مهمترين محسوب مي شوند.

به گزارش سي ان ان پنسيلوانيا به کانون جديد بحران انتخاباتي در آمريکا تبديل شده که متخصصان درباره عواقب آن هشدار داده اند. در پي تغيير قوانين راي گيري، اختلافات بر سر ناظران راي‌گيري و ماشين هاي راي گيري که در مرحله آزمايش هستند خبرهاي نادرست در اين ايالت خاکستري به سرعت در حال پخش است.

آخرين اخبار از جدال دو نامزد

 به گزارش پايگاه «هيل»، جو بايدن در يک نشست مطبوعاتي به ميزباني «ان‌بي‌سي نيوز» از اينکه در مناظره اولش با رئيس‌جمهور آمريکا او را دلقک خطاب کرد، ابراز تاسف کرد. بايدن با گذشت 6 روز از اين مناظره، از اينکه رئيس‌جمهور آمريکا را دلقک خطاب کرد ابراز تاسف کرد و گفت: «من بايد مي‌گفتم که اقداماتش دلقک‌وار است نه اينکه او را دلقک بخوانم.

به نوشته وبگاه خبري نيوزمکس، بايدن در اين نشست همچنين گفت ابتلاي ترامپ  به کرونا غافلگيرکننده نبود؛ زيرا او ملاحظات ايمني را رعايت نمي‌کرد.

وي افزود: هر فردي که در تماس با اين ويروس قرار مي‌گيرد، با گفتن اينکه اصلاً اين ويروس مهم نيست و فاصله‌گذاري اجتماعي مهم نيست” به نظرم مسئول هر اتفاقي است که سر خودش مي‌آيد.

بايدن همچنين در گفتگوي ديگري اظهار داشته اگر شرايط مساعد باشد حاضر است تا با ترامپ مناظره کند.

از سويي ديگر دونالد ترامپ رئيس جمهوري اين کشور از بيمارستان والتر ريد مرخص شد و پس از ورود به کاخ سفيد از مردم خواست از کرونا نترسند. ترامپ همچنين با در آوردن ماسکش که با انتقادات زيادي روبرو شد خبر از توليد واکسن کرونا در روزهاي آينده داد. مساله اي که مي تواند تا حدودي باعث افزايش محبوبيت او در آستانه کمتر از يکماه به برگزاري انتخابات شود. در اين بين مناظره کاملا هريس معاون جو بايدن با مايک پنس معاون ترامپ نيز مي تواند در افکار عمومي براي راي دهندگان تاثيرگذار باشد.

همچنين ستاد انتخاباتي دونالد ترامپ اعلام کرد که وي قصد دارد در مناظره انتخاباتي بعدي با جو بايدن نامزد دموکرات‌ها شرکت کند. به گزارش بلومبرگ «تيم مورتاگ» سخنگوي ستاد انتخاباتي ترامپ اين خبر را اعلام کرد. تاريخ اين مناظره که قرار است در شهر ميامي ايالت فلوريدا برگزار شود، پانزدهم اکتبر 2020 تعيين شده است.

اعتراف آمريکا به نقش مهم ايران در انتخابات اين کشور

به گزارش روزنامه صهيونيستي تايمز آو اسرائيل، ديويد فريدمن، سفير آمريکا در تل آويو اخيرا اظهار داشت که ايران مهم ترين مسئله انتخابات (رياست جمهوري آمريکا) است.  سفير واشنگتن ابراز نگراني کرد که در صورت پيروزي بايدن و ايجاد تغييري در سياست هاي آمريکا ممکن است در سياست دولت پيشين کارشکني شود و تغيير در سياست آمريکا نسبت به ايران بر کشورهاي خليج فارس اثر خواهد گذاشت.

از سوي ديگر نماينده ويژه آمريکا در امور ايران مدعي شد که ايران بدون درنظر گرفتن اينکه چه کسي پس از نوامبر رئيس جمهور مي‌شود، آماده ازسرگيري مذاکراتي جديد خواهد بود. اين مقام ارشد آمريکايي با طرح اين ادعا که کمپين فشار حداکثري تاثير عظيمي بر ايران گذاشته است مدعي شد که مشکلات اقتصادي ايران حاصل تحريم‌هاست.

آبرامز در اين خصوص گفت: تحريم‌هاي قبلي همانند تحريم‌هايي که الان داريم نبودند. تاکنون چنين فشاري نبوده است.

تحليل کارشناسان

 آلن ليکتمن مورخ و پروفسور آمريکايي که از سال 1984 نتايج انتخابات رياست جمهوري آمريکا را به درستي پيش بيني کرده، اين بار شکست ترامپ در انتخابات 2020 را پيش بيني کرده است. راديو کانادا اعلام کرد آلن ليکتمن مورخ و استاد دانشگاه آمريکايي در واشنگتن که از سال 1984 تاکنون، 9 انتخابات گذشته رياست جمهوري آمريکا را به درستي پيش بيني کرده بود، اين بار از شکست ترامپ در انتخابات 2020 خبر داد.

وي در اين رابطه تصريح کرد: به عنوان يک مورخ آموخته ام تاريخ را بي طرفانه مطالعه کنم. مدل پيش بيني من همه انتخابات ايالات متحده از سال 1860 ميلادي را دربر مي گيرد.

اين پروفسور آمريکايي درباره مدل پيش بيني خود افزود: از زمان پيش بيني موفقيت آميز انتخاب مجدد «رونالد ريگان» در سال 1982 به عبارتي دو سال و نيم قبل از انتخابات، نتايج همه انتخابات رياست جمهوري آمريکا را تاکنون با استفاده از 13 عبارت کليدي، به درستي پيش بيني کرده ام.

راديو کانادا به نقل از ليکتمن ادامه داد: بسيار بعيد است که پيش بيني من در هفته هاي آينده تغيير کند. در حقيقت مدل پيش بيني من اين واقعيت را در نظر مي گيرد که آمريکايي ها براساس عملکرد حزب حاکم رأي مي دهند؛ در واقع 13 عبارت کليدي شامل انتخابات ميان دوره اي، احزاب ثالث، شرايط اقتصادي بلند مدت و کوتاه مدت، سياست هاي اتخاذ شده، وجود ناآرامي هاي اجتماعي، رسوايي هاي پيش آمده و موفقيت ها و شکست هاي سياست خارجي مي شود.

دونالد ترامپ در سال 2016 به دليل پيش بيني درست انتخاب خود به من تبريک گفت، اما او نتوانست اهميت مفاهيم کليدي را بفهمد؛ اينکه شيوه حکومتداري و  نه مبارزات انتخاباتي، عامل تاثيرگذار بر انتخابات است؛ ترامپ به جاي دست و پنجه نرم کردن با چالش ها، به برنامه بازي خود در سال 2016 بازگشته است. هنگامي که رئيس جمهور هستيد، بر اساس وظايف و مسئوليت هاي خود قضاوت مي شويد. ناآرامي هاي اجتماعي و عملکرد اقتصادي ضعيف او را به طرز فجيعي به اين شکست سوق مي دهد؛ در تاريخ ايالات متحده اين امر بي سابقه است که حزبي در طول چند ماه متحمل چنين عقبگرد ناگهاني و فاجعه باري شده باشد.

ليکتمن تاکيد کرد: بنابراين از سال 1992  ترامپ اولين رئيس جمهوري خواهد بود که مجددا انتخاب نمي شود؛ او نمي تواند کسي را از جمله باب وودوارد  Bob Woodward، هيلاري کلينتون Hillary Clinton،  باراک اوباما Barack Obama را مقصر بداند جز خودش.

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید