درمورد توافق ميان آمريکا و طالبان

توافقي چهار صفحه اي در کشور قطر بين آمريکا و طالبان افغانستان امضا شد که بر اساس آن گامي مهم در خروج آمريکا از کل منطقه خاورميانه برداشته ميشود.

در توافقنامه زلماي خليل زاد ( نماينده ويژه آمريکا در امور افغانستان ) با ملا عبدالغني برادر ، معاون سياسي طالبان ، اينگونه مقرر شده است که 13000 نيروي آمريکايي در طول 14 ماه ، خاک افغانستان را ترک و به غير از هيات سياسي مرسوم بين کشور ها ، هيچ آمريکايي اي در خاک اين کشور باقي نخواهد ماند .

 

طالبان نيز متعهد شده است که با القاعده قطع رابطه کرده و به فرايند مبارزه با داعش بپيوندد.

 

به ثمر رسيدن يازده مذاکره در طول دو سال با طالبان و پايان يافتن چهار دهه خشونت و بيست سال حضور آمريکا در افغانستان ، حاصل وعده اي است که دونالد ترامپ در سال 2016 م مبني بر خارج کردن نيروهاي آمريکايي از خاورميانه داده بود و در آستانه انتخابات پيش روي آمريکا بعنوان يک بمب خبري عمل نموده است.

 

البته بايد اين مهم را نيز در نظر داشت که با توافق مذکور علاوه بر تحقق يکي از برنامه هاي اساسي ايران پس از شهادت سردار سليماني مبني بر لزوم اخراج آمريکا از منطقه ، شاهد شکل گيري افغانستاني نسبتا امن تر با روابطي بسيار نزديک تر و بهينه تر ( از جهات مختلف سياسي ، امنيتي واقتصادي) با ايران خواهيم بود .

 

البته در ديدار چند ماه قبل ملا عبدالغني برادر با محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران در آذر ماه 98 ، بر خروج نيروهاي آمريکايي ، تشکيل دولت همه شمول و آغاز مذاکرات بين الافغاني نيز تاکيد کرده بود.

 

امنيت در افغانستان بخش مهمي از پازل منطقه اي امنيت براي ايران است و استقرار صلح واقعي و بومي در خاورميانه از خواسته هاي اصلي ايران در مديريت تحولات منطقه اي در چهار دهه اخير بوده است.

محمد رضوي

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.