تصاویر ماهواره‌ای سلاح جدید مبارزه با ملخ های مهاجم!

ملخ‌ها مي توانند هر روز به اندازه وزنشان غذا بخورند. آنها در گله‌هاي 40 ميليون تايي هجوم مي آورند و مي توانند هر روز 160 کيلومتر پرواز کنند. اما اگر دانشمندان و مقامات دولتي از هجوم ملخ ها زودتر با خبر شوند شايد بتوانند پيش از رسيدن آنها به مزارع موانعي را براي پراکنده سازي آنها ايجاد کنند. دانشمندان نشان داده اند که مي توان با استفاده از تصاوير ماهواره اي، ميزان رطوبت خاک را محاسبه کنند که اين مي تواند به پيش بيني حمله ملخ ها 70 روز زودتر کمک نمايد. ملخ‌هاي صحرايي نوعي از ملخ هاي شاخ کوتاه (Shistocerca gregaria ) هستند که بر خلاف ملخ هاي حياط خلوت ( backyard grasshoppers) قادرند رفتار منزوي و کند خود را به زندگي اجتماعي و سريع تبديل کنند و گله هاي تهاجمي از ملخ هاي بالغ و يا گروه‌هايي از ملخ هاي ماده بدون بال به سرعت از آفريقا به سمت هند حرکت کرده و به راحتي در بيابان ها زنده بمانند.

اين ملخ ها بسيار حريص هستند و قادرند به اندازه وزن خود يعني دو گرم در روز غذا بخورند. يک گله ملخ در وسعت هزار کيلومتر مربع، 40 ميليون ملخ در خود جاي مي دهد. اين جمعيت قادر است غذاي معادل نياز 35 هزار نفر را در يک روز بخورد. بعد از يک دوره خشکسالي و با شروع بارندگي هاي شديد، پوشش گياهي در بيايان افزايش يافته و در بستر اين پوشش، گله ملخ ها رشد پيدا مي‌کنند. در يک دوره 6 ماهه ملخ ها در گروه‌هاي کم جمعيت در بيابان پراکنده مي شوند و تا 500 برابر جمعيت اوليه تعداد آنها افزايش مي يايد. سازمان فضايي اروپا با استفاده از ماهواره هاي مدارگرد خود، امواج دريافتي از سطح زمين را سنجش نموده و سطح رطوبت خاک را اندازه گيري مي کنند.

اطلاعات دريافتي با تصاوير ماهواره اي ماهواره هاي آکوا و ترا متعلق به سازمان ناسا مجتمع شده و در نهايت نقشه اي با وضوح 1 کيلومتر در پيکسل تهيه مي شود. ملخ هاي ماده انقدر باهوش هستند که همواره براي تخم گذاري به شن هاي مرطوب بيابان تکيه مي کنند و اين فرايند تا زمان بالغ تر شدن ملخ ها چند هفته طول مي کشد. با استفاده از ارزيابي دقيق ميزان رطوبت خاک مي توان تا چند ماه زودتر طغيان و هجوم ملخ ها را پيش بيني کرد تا فرصت کافي براي تصميمات مقتضي مسئولين وجود داشته باشد.

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید