تعارف با کرونا مهمان نوازی نیست!

تعارف با کرونا مهمان نوازي نيست!

 

تعارف و مهمان نوازي در خلق و خوي ما ايرانيان نهادينه شده است به طوري که اکثر سياحان و ايران شناسان غربي نيز بر آن صحه گذاشته ، اين دو را از خصايص نيکوي ايرانيان برشمرده اند .

 

با وجود پسنديده بودن تعارف و مهمان نوازي در زندگي روزمره اجتماعي مورد نخست يعني تعارف بعضا دردسر ساز شده و برخي آن را بويژه هنگام سوارشدن آسانسور مطلوب نمي دانند يا برخي به کنايه مي گويند ايراني ها در جلو درب منازل کلي به هم تعارف مي کنند اما در حين رانندگي اصلا تعارف ندارند.

 

غرض از ذکر اين نکات توجه به اين دو‌خصيصه در روزهاي کرونايي است.
 اين روزها مهمان ناخوانده ، وحشي و بي رحمي به نام‌ کرونا وارد کشور عزيزمان ايران شده است. ما ايرانيان اين بار به جاي مهمان نوازي به شدت مي بايست  با اين ويروس تاجدار بي احترامي کرده ، هرچه سريع تر اين مهمان ناخوانده را از اين مرزو بوم بيرون کنيم .

 

متاسفانه در بيش از يک ماهي که کرونا وارد ايران شده است برخي هموطنانمان با ناديده گرفتن توصيه هاي ستاد ملي مبارزه با کرونا و نماندن در خانه انگار مي خواهند ميزبان خوبي براي کروناي وحشي باشند غافل از اين که اين ويروس کور به هيچکس رحم نمي کند پس خواهشا درک کنيم به جاي ميزباني و مهمان نوازي از کرونا با آن‌مبارزه کنيم .اکنون وقت مهمان‌نوازي نيست.

 

جنبه منفي تعارف متاسفانه به تصميم گيري برخي مسئولان هم سرايت کرده است ، به طوري که به جاي برخورد قاطع و سخت گيرانه در خصوص در خانه ماندن شهروندان ، با تاخير در اعلام مقررات سخت گيرانه انگار با کرونا تعارف دارند!

 

اين در حالي است که کرونا نشان داده با کسي تعارف ندارد مسلمان و غيرمسلمان ، رئيس و کارمند ، فقير و غني و .. برايش يکسانند .

 

اعلام طرح کاهش زنجيره انتقال کرونا و در نظر گرفتن جريمه و محدوديت هاي سخت گيرانه تردد هرچند تصميمي مناسب اما با تاخير است ولي مي تواند نويد بخش اين مهم باشد که در برخورد با کرونا تعارف را کنار گذاشته ايم. 

 

انتظار مي رود آن دسته از مردم که هنوز کرونا را جدي نگرفته اند نيز با ماندن در خانه ، به ميزبان خوب و مهمان نواز اين مهمان‌ ناخوانده و وحشي بدل نشوند تا شر اين دشمن نامرئي و بي رحم هر چه سريع تر از ايران زمين و کل جهان رفع شود. 

 

دکتر مراد عنادي

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید