سقوط فاو؛ بی‌تدبیری یا توطئه‌ی جریان غربگرا

 سقوط فاو؛ بي‌تدبيري يا توطئه‌ي جريان غربگرا

30 فروردين سالروز اتفاقي است که تاثير زيادي در حوادث انتهاي دهه 60 داشت و تاکنون خيلي کم به آن پرداخته شده است؛ اتفاقي که سرآغاز عقب نشيني هاي پي درپي ايران در سال 67 و سرانجام پذيرش قطعنامه598 گرديد.

بايد اشاره کرد پس از آزادسازي خرمشهر، جريان سازشکار که متاسفانه در عمده مقاطع نقش کليدي در امور جنگ داشت به دنبال آتش‌بس بود و برخي فرماندهان نظامي نيز در حدود سال 64 به اين جريان پيوستند؛ جرياني که هدف آن مجبور کردنِ امام به قبولِ آتش بس بود.

 از سال 65 پشتيباني دولت موسوي از جنگ بشدت کاهش يافت و اين در گزارش فرماندهان موجود است؛ طبق راهبرد هاشمي مبني بر «جنگ جنگ، تا يک پيروزي مهم» با وجود امکان شکست عراق هيچگاه امکانات کشور در اين خصوص بسيج نشد و فقط به اندازه يک عمليات امکانات در اختيار جبهه ها قرار ميگرفت.

 اما همين نيرو و تجهيزات اندک نيز در مسير درست استفاده نشد؛ در عمليات والفجر 10 در اسفند 66، ايران جبهه اصلي خود را از جنوب به غرب منتقل کرد و اين يعني خوش‌آمد به عراق براي حمله وسيع در جنوب، اقدامي که رهبر انقلاب (رييس جمهور وقت) با آن مخالف بوده و آن را اشتباه ميدانست.

 انتقال نيروها به غرب، جبهه جنوب را از نيرو خالي کرد؛ ايران که فاو را با 133 هزار نفر فتح کرد بود، در فروردين 67 در مقابل 100 هزار سرباز ويژه گارد رياست جمهوري عراق فقط 15 هزار مدافع در آنجا باقي گذاشته بود.

 به اين ترتيب رزمندگاني که 70 روز در سال 65 در مقابل پاتک سنگين عراق مقاومت کردند، دو سال بعد فاو را تنها ظرف 36 ساعت تسليم عراق کردند؛ تا همينجا نيز ردپاي خيانت به چشم ميخورد اما ابهامات بيشتري نيز وجود دارد.

بر اساس گزارش ها حداقل دوبار به محسن رضايي (فرمانده وقت سپاه) در خصوص آمادگي عراق بر حمله به فاو هشدار داده شد؛ بار اول توسط غلامعلي رشيد در آذر 66 و بار دوم توسط علي اصغر زارعلي، تنها 10 روز پيش از حمله عراق به فاو و بر اساس شنود بيسيم بود که در واقع خبر قطعي محسوب ميشد.

 سقوط فاو، سقوط روحيه رزمندگان اسلام بود؛ پس از آن عراق طي چند ماه تمام سرزمين هاي خود را پس گرفت و زمينه براي ياران هاشمي نيز فراهم شد تا با وارونه نمايي اوضاع قطعنامه را به امام تحميل کنند.

پيکارجو

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید