صبح پيروزي 2

با صداي : محمد گلريز

شاعر: راضيه رجايي

کارگردان : ميثم مرادي

تدوين : محسن عقيلي

تهيه شده در حوزه هنري انقلاب اسلامي خراسان رضوي

با مشارکت معاونت فرهنگي اجتماعي سپاه امام رضا عليه اسلام

محمد گلريز درباره ساخت سرود مشهور «خجسته باد اين پيروزي» مي‌گويد که اين سرود براي دفاع مقدس ساخته شد منتهي چون شعر آن بسيار محکم بود و از نظر هنري در سطح بالايي قرار داشت، باعث شد بخشي از اثر به 22 بهمن و پيروزي انقلاب اسلامي هم مربوط شود؛ يعني پيام آن به صورتي است که براي هر دو مناسبت قابل استفاده است.

گلريز: از اوايل انقلاب يعني اواخر سال 1357 به همراه مرحوم استاد حميد سبزواري به عنوان شاعر، احمدعلي راغب آهنگساز و شادروان مجتبي ميرزاده تنظيم کننده مشغول به کار شديم؛ البته پيش از آن هم فعاليت مي‌کرديم و در تدارک ساخت سرودهاي انقلابي بوديم ولي پس از انقلاب مشغول به کار شديم و سرودهاي انقلابي را يکي پس از ديگري ساختيم تا اينکه به سال 1359 رسيديم و جنگ شروع شد.

او ادامه مي‌دهد: به خاطر دارم دو ـ سه ماه پيش از آزادي خرمشهر و عمليات بيت‌المقدس، دست‌اندرکاران جبهه و جنگ و عزيزاني که در رسانه‌هاي دفاع مقدس حضور داشتند، به ما ساخت اين اثر را سفارش دادند و گفتند که يک پيروزي بزرگ در پيش داريم و مي‌خواهيم که برايش يک سرود ماندگار و خوب ساخته شود. هر چه از آنها پرسيديم که مناسبت سرود چيست؟ پاسخي ندادند و تنها گفتند که براي يک پيروزي بزرگ است و از ما خواستند که همه تلاش خود را براي ارائه اثري درخور آن پيروزي کنيم. در نهايت کار را ضبط و تحويل داديم.

گلريز تصريح کرد: در نهايت در سال 1361 و پس از آزادي خرمشهر، متوجه شديم پيروزي بزرگي که از آن صحبت مي‌کردند، چه بوده است. در آن زمان مردم مدام گوش به زنگ بودند که ببينند جنگ در چه وضعيتي است و راديو نيز ضمن اينکه گه گاه برنامه‌هاي عادي خود را داشت ولي به فواصل برنامه‌هاي عادي، اخبار جنگ و دفاع مقدس پخش مي‌شد. به خاطر دارم در حال بازگشت از يک مأموريت، به راديو گوش مي‌کردم. به يک باره برنامه‌هاي راديو قطع شد و گوينده راديو گفت: «شنوندگان عزيز! توجه فرماييد»، مکثي کرد و دوباره تکرار کرد: «شنوندگان عزيز! توجه فرماييد؛ خرمشهر، شهر خون، آزاد شد.» و بلافاصله سرود «خجسته باد اين پيروزي» پخش شد./ همشهري آنلاين

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.