نزديک به 500 نفر تاکنون در چين جان خود را به دليل شيوع نوع جديد ويروس کرونا از دست داده اند و بيش از 24 هزار نفر نيز به آن مبتلا شده اند.

موارد ابتلا به اين ويروس تاکنون در بيش از 20 کشور جهان به ثبت رسيده است. يکي از چالش‌هايي که اکنون دانشمندان با آن روبه‌رو هستند پيش بيني زمان اوج شيوع اين ويروس است. دانشمندان چيني تخمين مي زنند که شمار مبتلايان به نوع جديد ويروس کرونا تا 10 روز ديگر به حداکثر ميزان خود خواهد رسيد و پس از آن روندي نزولي در پيش خواهد گرفت. اين در حالي است که از نظر گروهي ديگر از دانشمندان اين فرضيه بسيار خوش‌بينانه به نظر مي‌رسد.

در اين گزارش شيوع تعدادي از بيماري هاي واگيردار در طول تاريخ را که تلفات زيادي برجاي گذاشتند بررسي شده است.

طاعون ژوستينين

شيوع طاعون در امپراتوري بيزانس (روم شرقي) و امپراتوري ساساني که در سال هاي 541 يا 542 پس از ميلاد مسيح آغاز شد تا دو قرن ادامه يافت. اين بيماري همه گير در اين مدت جان دست‌کم 25 ميليون نفر را در گرفت. اين رقم معادل 13 تا 26 درصد جمعيت جهان در آن زمان بود.

تخمين زده مي شود که طاعون ژوستينين جمعيت قاره اروپا را ظرف تنها 12 ماه به نصف کاهش داد.

اين بيماري همه گير در زمان اوج شيوع خود روزانه جان پنج هزار نفر را مي گرفت.

طاعون ژوستينين همچنين باعث شد که 40 درصد از جمعيت شهر قسطنطنيه، پايتخت امپراتوري بيزانس بر اثر ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست بدهند.

طاعون سياه

شيوع دوباره طاعون که اين بار به طاعون سياه يا «مرگ سياه» مشهور شد از سال 1334 ميلادي آغاز شد. اين بيماري همه گير که در اروپا، آفريقا و آسيا شيوع يافت بين 75 تا 200 ميليون کشته بر جاي گذاشت.

موش ها نقش مهمي در انتقال اين بيماري و شيوع آن داشتند.

بيماري طاعون سياه ابتدا همانند ويروس جديد کرونا در استان هوبي چين شيوع يافت. پس از شيوع اين بيماري در استان هوبي در سال 1334 اين بيماري به سرعت به استان هاي ديگر چين سرايت کرد. تاتارها در سال 1346 ميلادي طاعون سياه را به اروپاي شرقي منتقل کردند.

تخمين زده مي شود که بين 30 تا 60 درصد جمعيت اروپا به دليل ابتلا به طاعون سياه تلف شدند.

آنفلوانزاي اسپانيايي

شيوع بيماري آنفلوانزاي اسپانيايي در سال 1918 ميلادي پس از پايان جنگ جهاني اول آغاز شد. از اين بيماري به عنوان يکي از مرگبارترين بيماري‌هاي همه گير تاريخ ياد مي شود. آنفلوانزاي اسپانيايي در آسيا، اروپا، آمريکاي شمالي و حتي قطب شمال و برخي جزاير دورافتاده اقيانوس آرام فراگير شد.

بيش از نيم ميليارد نفر به آنفلوانزاي اسپانيايي مبتلا شدند که از اين تعداد بين 20 تا 50 ميليون نفر جان خود را از دست دادند.

يکي از تفاوت هاي آنفلوانزاي اسپانيايي با آنفلوانزاهاي قبلي اين بود که بسياري از مبتلايان بزرگسال و جوان جان خود را از دست دادند. اين در حالي است که در آنفلوانزاهاي قبلي اغلب افراد مسن و کودکان کشته مي شدند.

شيوع اين بيماري همه گير تا ماه دسامبر سال 1920 ادامه يافت.

آنفلوانزاي آسيايي

شيوع ويروس آنفلوانزاي آسيايي که در سال 1956 ميلادي آغاز شد در چين، سنگاپور، هنگ کنگ و آمريکا جان دو ميليون نفر را گرفت. نزديک به 70 هزار نفر از قربانيان آمريکايي بودند.

تخمين زده مي شود که در مجموع بين 250 ميليون تا يک ميليارد نفر تا سال 1958 به اين بيماري مبتلا شدند. اغلب قربانيان افراد مسن بودند. ويروس آنفلوانزاي آسيايي نوعي از آنفلوانزاي پرندگان بود.

شيوع «اچ آي وي»، ايدز

«اچ آي وي» به عنوان ويروسي که عامل بيماري ايدز است اولين بار در سال 1976 در جمهوري دموکراتيک کنگو مشاهده شد. شيوع اي ويروس از سال 1981 تاکنون جان 36 ميليون نفر را گرفته است.

تخمين زده مي شود که هم اکنون حدود 38 ميليون نفر در جهان به «اچ آي وي» مبتلا هستند. پيشرفت هاي پزشکي باعث شده که اميد به زندگي مبتلايان به اين ويروس اکنون با مصرف دارو به اندازه افراد عادي است. اين در حالي است که مبتلايان در کشورهاي توسعه نيافته به دليل هزينه بالا همچنان براي دسترسي به داروها با مشکل روبرو هستند. در همين راستا در سال 2018 حدود 770 هزار نفر به دليل ابتلا به ايدز جان خود را از دست دادند.

دوره اوج ابتلا به «اچ آي وي» در فاصله بين سال هاي 2005 تا 2012 بود.

آنفلوانزاي خوکي

شيوع ويروس آنفلوانزاي خوکي در سال 2009 از مکزيک آغاز شد و تا پايان سال 2010 ادامه يافت. نتيجه يک تحقيق دانشمندان که در سال 2011 منتشر شد نشان مي دهد که بين 11 تا 21 درصد جمعيت جهان به اين ويروس مبتلا شدند. کارشناسان سازمان جهاني بهداشت بر اين باور هستند که حدود 284 هزار و 500 نفر از مبتلايان در سطح جهان جان خود را از دست دادند.

سازمان جهاني بهداشت در نوامبر سال 2009 اعلام کرد که موارد ابتلا به ويروس آنفلوانزاي خوکي در 199 کشور يا منطقه جهان گزارش شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.