از جمله شبهاتي که در ايام محرم از جانب دشمنان اهل بيت عليهم السلام مطرح مي شود، عدم وجود فرهنگ عزاداري براي اباعبدالله عليه السلام در بين معصومين عليهم السلام مي باشد، به عبارتي ديگر مخالفان مکتب اهل بيت عليهم السلام مي گويند اگر واقعا عزاداري براي امام حسين عليه السلام جايز و مشروع بوده پس چرا اين فرهنگ در بين ائمه و اهل بيت عليهم السلام رائج نبوده و روايت صحيح السندي در اين باره نقل نشده؟

اينگونه سؤال‌ها و شبهات که از مخالفين مطرح مي‌گردد بي شک ناشي از جهل و ناداني و يا عناد و دشمني مي‌باشد؛ زيرا فرهنگ عزاداري در بين ائمه‌ي معصومان عليهم السلام در روايات و کتاب‌هاي حديثي شيعه به قدري نقل شده است، که به جرأت مي‌توان گفت درجه‌ي تواتر معنوي بلکه فوق تواتر را دارد، از طرفي در بين اهل علم مبرهن است مسئله‌ي که با تواتر ثابت مي شود نياز به بررسي سندي ندارد. علي رغم اينکه صرف نظر از مطلب فوق،‌ سند تعدادي از اين روايات نيز از نظر دانش حديث از اعتبار کافي بر خوردار مي‌باشد.

 از طرفي گريه و عزاداري بر امام حسين عليه السلام، نه تنها بعد از شهادت ايشان بلکه حتي قبل از شهادت آن حضرت در روايات اهل بيت عليهم السلام به فرواني نقل شده است، که اين مسئله نه تنها نشانه‌ي رايج بودن فرهنگ عزاداري در بين اهل بيت عليهم السلام مي‌باشد بلکه از اهميت گريه و عزاداري براي امام حسين عليه السلام حکايت دارد.

گريه حضرت رسول اکرم صلوات الله عليه و آله بر امام حسين عليه السلام به نقل صفية دختر عبدالمطلب:

فَقَبَّلَ النَّبِيُّ بَيْنَ عَيْنَيْهِ ثُمَّ دَفَعَهُ إِلَيَّ وَ هُوَ يَبْکِي وَ يَقُولُ لَعَنَ اللَّهُ قَوْماً هُمْ قَاتِلُوکَ يَا بُنَيَّ يَقُولُهَا ثَلَاثاً قَالَتْ فَقُلْتُ فِدَاکَ أَبِي وَ أُمِّي وَ مَنْ يَقْتُلُهُ قَالَ بَقِيَّةُ الْفِئَةِ الْبَاغِيَةِ مِنْ بَنِي أُمَيَّةَ لَعَنَهُمُ اللَّهُ.

ترجمه پيامبر صلي الله عليه و آله ميان دو چشم (امام حسين عليه السلام را هنگام ولادت) را بوسيد و او را به من (صفيه عمه پيامبر) داد در حالي که مي گريست و سه بار فرمود خدا لعنت کند مردمى را که تو را مي کشند عرض کردم پدر و مادرم فداي شما چه کسى او را مي کشد؟ فرمود بقيه گروه گمراه از بنى اميه.

منبع: الشيخ الصدوق، الوفاة: 381، الکتاب، الامالي، ج 1  ص 320

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.