سردار قاآني و پايان تحليل‌پذيري گروه‌هاي مقاومت

شوک رواني ناشي از شهادت سردار قاسم سليماني، معادلات و برآوردهاي ايران را از شرايط منطقه به‌کلي به هم ريخت. ايران براي حفظ يکپارچگي محور مقاومت در آن دوره حساس، مجبور شد تسلطش بر گروه‌هاي عضو محور مقاومت را افزايش دهد و همين موضوع آزادي عمل نيروهاي مقاومت را کاهش داد.

چنين اقداماتي باعث شد گروه‌هاي مقاومت بعد از شهادت سردار قاسم سليماني و به‌خصوص پس از حمله به عين الاسد، براي دشمن کاملاً تحليل‌پذير شوند و صهيونيست‌ها توانستند اقدامات احتمالي آنان را پيش‌بيني کنند. تحليل‌هاي اسرائيل و آمريکا اين موضوع را نشان مي‌داد که مقاومت تا پايان دوره ترامپ، اقدامي تنش آميز عليه مواضع آمريکا و اسرائيل در منطقه انجام نخواهد داد. ترور شهيد محسن فخري زاده نيز درصدد همين تحليل‌پذيري گروه‌هاي مقاومت اتفاق افتاد.

اکنون و پس از گذشت چندين ماه، سردار اسماعيل قاآني در جايگاه خود به‌عنوان فرمانده نيروي قدس سپاه به پختگي بسيار خوبي رسيده است و اقدامات اخير ايشان نشان مي‌دهد که ضعف تحليل‌پذيري مقاومت کاملاً برطرف شده است.

سردار قاآني در گام نخست تسلط ايران را از روي کليه گروه‌هاي مقاومت کاهش داده و آن‌ها را براي مقابله با دشمنان، آتش به اختيار کرده است.

در گام دوم نيز، سردار قاآني نبرد با آمريکا در منطقه را نامتقارن‌تر از هر زمان ديگري کرده است. تشکيل گروه‌هاي تازه تأسيس مانند سرايا اوليا الدم، اصحاب الکهف و… علاوه بر نامتقارن‌تر کردن جنگ، تحليل‌پذيري اقدامات مقاومت را نيز کاهش داده است.

تنها کافي است چند مورد از تحرکات نيروهاي مقاومت بر عليه محور عبري، عربي، غربي طي هفته‌هاي اخير را مرور کنيم تا بهتر متوجه مسئله بالا شويم:

1-هرروزه گروه‌هاي تازه تأسيس مقاومت که نشاني خاصي از مقر و تشکيلات آن‌ها در دسترس نيست، کاروان‌هاي لجستيکي آمريکا در عراق را موردحمله قرار مي‌دهند.

2-آمريکا که عراق را براي خود ناامن مي‌بيند، سعي دارد کردستان عراق را به‌عنوان نقطه‌اي امن براي خود برگزيند، اما حمله مقاومت عراق به پايگاه اربيل نشان مي‌دهد جاي امني براي آمريکا وجود ندارد.

3-بعد از حمله نمايشي آمريکا به شرق سوريه، کتائب حزب‌الله عراق بيانيه‌اي صادر مي‌کند و به سعودي و امارات به دليل همکاري در اين حملات هشدار مي‌دهد. در کمتر از 24 ساعت فرودگاه رياض توسط انصار الله موشک‌باران مي‌شود.

4-کشتي اسرائيلي که متعلق به يک ميلياردر نزديک به يوسي کوهين (رئيس موساد) است، با پوششي تجاري براي جاسوسي وارد درياي عمان مي‌شود و با اصابت چندين موشک منفجر مي‌شود.

5-حزب‌الله لبنان با ساقط کردن پهباد فوق سري جاسوسي اسرائيل، به‌نوعي از پدافند هوايي خود رونمايي مي‌کند.

6-رونمايي از ارتشي يکپارچه توسط گروه‌هاي مقاومت در غزه و آزمايش چندين موشک استراتژيک!

اقدامات سردار قاآني در ماه‌هاي گذشته کاملاً هوشمندانه بوده است. ايشان با نامتقارن‌تر کردن نبرد نيابتي، سعي دارد منطقه را بيش ‌از پيش براي ارتش تروريستي آمريکا و متحدانش ناامن کند تا به اين وسيله، مقدمات خروج آمريکا از منطقه را فراهم کند؛ اما نکته قابل تذکر اين است که اقدامات ايران بايد بيشتر از اين دامن‌گير اسرائيل شود؛ زيرا اين موضوع، تحقق اهداف ايران در منطقه را سرعت مي‌بخشد.

فردين ساريخاني

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.