چگونه فرمانده جدید نیروی قدس ایران می‌تواند به آمریکا در افغانستان آسیب بزند؟

آنچه “شوراي آتلانتيک ايالات متحده آمريکا” منتشر کرده است:

 

چگونه فرمانده جديد نيروي قدس ايران مي‌تواند به آمريکا در افغانستان آسيب بزند؟

 

افغانستان نقطه ضعف ايالات متحده و بهترين جايي است که ايران به واسطه سردار اسماعيل قاآني، فرمانده جديد نيروي قدس، مي‌تواند انتقام خون سليماني را گرفته و به آمريکا آسيب بزند.

 

قاآني به عنوان معاون فرمانده نيروي قدس، سرپرستي عمليات‌ها در کشورهاي آسياي مرکزي از جمله افغانستان و پاکستان را داشت.
او در دهه 1990 ميلادي با ائتلاف شمالي براي سرکوب طالبان همکاري کرد.

 

ايران هنوز روابطش با برخي افراد و احزاب وابسته به ائتلاف شمال را حفظ کرده است که از آن جمله مي توان به عبدالله عبدالله اشاره کرد.

 

به رغم  تنش‌هاي دهه 1990، برخي روابط بين ايران و شماري از عناصر طالبان ايجاد شده است.
با امضاي توافق بين آمريکا و طالبان به نظر مي‌رسد که تهران در حاشيه قرار گرفته است. اما هنوز خطر حمايت ايران از جناح‌هاي جداشده‌ي طالبان وجود دارد.

 

در سال 2018 ميلادي، برخي تصاوير حاکي از آن بود که قاآني تحت پوشش معاون سفير ايران و با نام مستعار به افغانستان و منطقه باميان، ايالت شيعه نشين در مرکز افغانستان، سفر کرده است.
مناطق مرکزي افغانستان جايي است که تهران بيشترين حمايتش را بر آن متمرکز کرده است.

 

سفر قاآني بيانگر قابليت نيروي قدس در نفوذ به شرايط خصمانه و همچنين نشانگر منافع آشکار تهران در شکل‌دهي به سياست‌هاي کابل در دوران پس از خروج آمريکا است.

 

ماموريت پرريسک قاآني بيش از آنکه يک سفر ديپلماتيک باشد، با هدف تقويت شبکه و نفوذش در افغانستان انجام شد.

 

قاآني اکنون به عنوان فرمانده نيروي قدس مي‌تواند از آشنايي‌‌اش با سرزمين و بازيگران افغانستان براي آسيب زدن به آمريکا استفاده کند. ده‌ها هزار رزمنده لشکر فاطميون اغلب از ميان جوامع پناهندگان شيعه افغان هستند که تجربه جنگ در سوريه را دارند. بسياري از اين نيروها اکنون به افغانستان بازگشته‌اند و آماده‌اند تا با دستور قاآني عليه آمريکا حملاتي را انجام بدهند و “انتقام سخت” رهبر عالي ايران را عملي کنند.

 

با توجه به توافق صلح کنوني، انتظار مي‌رود که آمريکا در ازاي تعهد طالبان براي پيشگيري از حملات عليه نيروهاي خارجي در خاک افغانستان، شمار نيروهايش را تا حد چشمگيري کاهش دهد. به اين ترتيب، اين احتمال وجود دارد که گروه‌هاي نيابتي تحت حمايت ايران از جمله لشکر فاطميون يا جناح‌هاي جداشده‌ي طالبان به نيروهاي کم‌شمار آمريکا يا ساير اهداف ايالات متحده در افغانستان ضربه بزنند.

 

براي آمريکا، طالبان و دولت کنوني افغانستان ضروري است که در فاز بعدي گفتگوهاي صلح به بررسي مداخلات ايران در افغانستان بپردازند چرا که تهران هر زمان مي‌تواند توافق شکننده‌ي فعلي را بي‌اثر کند.

 

تا زماني که دولت ترامپ سياست “فشار حداکثري” و خصومت عليه تهران را ادامه مي‌دهد، ايران انگيزه‌اي براي تسهيل خروج آمريکا از افغانستان نخواهد داشت. طرفين ذي نفع بايد درباره فعاليت‌هاي ايران هوشيار و به جاي هموار کردن مسير يک جنگ نيابتي تازه، به دنبال پايان دادن به جنگ‌هاي نيابتي باشند.

 

به رغم پيشرفت‌هاي اخير در زمينه پايان دادن به طولاني‌ترين جنگ ايالات متحده، قاآني به عنوان فرمانده نيروي قدس چه بسا براي هدف گرفتن نقطه ضعف آمريکا ترديد نکند. او انگيزه، تجربه و منابع لازم براي خونخواهي از سليماني در افغانستان را دارد.

 

نجوا:
در يکي از بخش هاي مطلب فوق؛
از اقدامات ايران با عنوان “رفتار خصمانه” ياد شده است!
اين درحالي است که آمريکا از هزاران کيلومتر آن سوي دنيا به منطقه ما آمده است، قتل، کشتار، شکنجه، غارت و ترور  مي کند ولي اگر کشوري در برابر آمريکا واکنش نشان دهد آنوقت اسم آن را مي گذارند : “اقدامات خصمانه”!!!
0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید