سعید محمد کاندیدای 1400

کانديداي 1400

بيوگرافي

نام کانديداي احتمالي: سعيد محمد.

تولد: 1347 تهران.

تابعيت: غير از تابعيت ايران اطلاعات ديگري يافت نشد.

نسبت فاميلي باساير مسئولين نظام: اطلاعاتي يافت نشد.

همسر: اطلاعاتي يافت نشد.

فرزندان: اطلاعاتي يافت نشد.

محل تحصيل فرزندان: اطلاعاتي يافت نشد.

شغل فرزندان: اطلاعاتي يافت نشد.

مدرک تحصيلي وجايگاه دانشگاهي:

 دکتراي مهندسي عمران، گرايش راه و ترابري از دانشگاه تربيت مدرس.

 عضو هيأت علمي دانشگاه امام حسين (ع) (از 1389 تاکنون).

مشاغل و پست‌هاي مديريتي:

عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامي (از1366 تاکنون).

مديرعامل گروه سپاسد، وابسته به قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء (ص) (1386 – 1393).

فرماندهي قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبيا (ص) (1397-1399).

مشاور فرمانده سپاه پاسدران (1399 تاکنون).

عضو سازمان نظام مهندسي استان تهران (از 1375).

عضو انجمن تونل ايران (از 1388).

فعاليت تشکيلاتي:

کسب لوح تقدير از وزير نيرو در جشن خود کفايي سد سازي (سال 1391).

برنده تنديس بلورين جايزه ملي پروژه برتر در طرح مگاپروژه‌ها از انجمن ملي مديريت پروژه ايران (سال 1392).

برنده  تنديس برنز جايزه بين‌المللي پروژه برتر در سطح مگاه پروژه از انجمن بين‌المللي مديرت پروژه(IPMA)  (سال 1393).

برگزيده برترين مديران جهادي در عرصه سازندگي (سال 1394).

 مديرعامل گروه ايرانيان اطلس، سازنده و مالک چندين مرکز خريد در شهر‌هاي مختلف از جمله اطلس مال در تهران.    

مهمترين مواضع سياسي:

 1) ولايت فقيهاطلاعاتي يافت نشد.

 2) دولت موقت و نهضت آزادي: اطلاعاتي يافت نشد.

 3) مرجعيت: اطلاعاتي يافت نشد.

 4) شوراي نگهبان: اطلاعاتي يافت نشد.

  5)  تسخير لانه جاسوسي: اطلاعاتي يافت نشد.

    6) منافقين(سازمان مجاهدين خلق): اطلاعاتي يافت نشد.

    7) پايان جنگ و قطعنامه 598: اطلاعاتي يافت نشد. 

     8)   فتنه 88: اطلاعاتي يافت نشد.

     9) مذاکره با آمريکا: اطلاعاتي يافت نشد.

          10) برجاماطلاعاتي يافت نشد.

11) اف اي تي اف و کنوانسيون‌هاي مربوطه: رديابي و منابع مالي و رصد مبدأ و مقصد آن، بدون شک يکي از راهکارهاي اصلي نجات اقتصاد ايران است. اما اين شفافيت براي داخل کشور ضرورت است نه براي عناصر خارجي؛ که ضرورت محرمانگي آن براي بيگانگان از بديهيات عقليست. شفاف سازي اطلاعات مالي کشور براي بيگانه ممنوع؛ براي مردم خودمان يک ضرورت. (توئيت)

12) سند2030: اطلاعاتي يافت نشد.

13) حضور نظامي ايران در سوريه، عراق و …: اطلاعاتي يافت نشد.

 14) دولت سازندگي: اطلاعاتي يافت نشد.

 15) دولت اصلاحات: اطلاعاتي يافت نشد.

 16) دولت مهر: اطلاعاتي يافت نشد.

 17)جريان انحرافي: اطلاعاتي يافت نشد.

18)يارانه نقدي: درمورد يارانه‌ها برنامه‌ريزي‌ که کرديم اين است که نبايد قطع شود، چون خيلي از مردم زير خط فقر هستند. اما يکي از برنامه‌ريزي‌هايي که مي‌توانيم انجام دهيم ايجاد يک ديتا بيس و يک بيگ ديتايي هست. اين‌که بتوانيم هشتاد و پنج ميليون ايراني را در آنجا به نمايش بگذاريم و تمام اطلاعات درآمدي، سرمايه‌اي، اموال منقول و غير منقول آنها را در آنجا ثبت و ضبط کنيم؛ اين خيلي به ما کمک مي‌کند. چون ما الآن آمار دقيقي از وضعيت مردم نداريم و شفاف‌سازي هم به ضرر خيلي‌هاست و خيلي‌ها جلوگيري مي‌کنند که اين اتفاق نيفتد.

سايت مشرق، 29/1/1400- https://www.mashreghnews.ir

19)مسکن مهر: مسکن مهر يکي از بهترين طرح هاي اجرايي کشور بود. چيزي که مردم در طرح مسکن مهر اعتراض داشتند، بحث کيفيت ساخت و زمان بندي و بحث زير ساخت ها بود. هرچند طرح مسکن مهر يکي از بهترين طرح هاي اجرايي کشور بود اما اين نواقص را بايد سعي کنيم در طرح تکميلي رفع کنيم.

سايت مشرق، 29/1/1400-https://www.mashreghnews.ir

20) دولت اعتدال:دريک فايل صوتي که از او منتشر شده، گفته است: «متأسفانه در دو دوره دولت آقاي روحاني تمام فکر و ذهن دولتمردان به سمت برجام رفت و به نوعي پيمانکارِ برجام شدند و تمام ظرفيت هاي پيراموني کشور به دستِ فراموشي سپرده شد؛ اي کاش فقط فراموش مي کرند. در بعضي موقعيتها فضا را آنقدر تخريب کردند که ترميم آن بسيار سخت شد. روابط با چين در دولت آقاي روحاني به قدري تيره و تار شد که کشوري که مي توانست در زمان تحريم کمک هاي بسياري به ايران داشته باشد، روابط با آن کاهش يافت. متأسفانه شاهد بوديم که نزديک به يک سال ما سفيري در چين نداشتيم. سفير بعدي هم که بر سر کار آمد 10 روزه برکنار شد تا سفير بعدي ما در چين منصوب شد. بعد زماني که آقاي شي جين پينگ، دبيرکل کميته مرکزي حزب کمونيست چين به ايران سفر کرد او را تحويل نگرفتند؛ در جزئي ترين پروتکل هاي وزارت امور خارجه که آقايان استاد رعايت آن هستند، متاسفانه اين فرد مورد استقبال قرار نگرفت. فردي که براي ملاقات با وي رؤساي جمهوري جهان همه در صف هستند، حالا خودش آمده است به ايران و کسي او را تحويل نگرفت. در نتيجه چنين اقداماتي در جلسه اي که براي ساخت يک جاده با چيني ها داشتيم، آنها به صراحت اعلام کردند ايران به دنبال رابطه با چين نيست و لذا روابطشان را با عربستان تحکيم کردند و پيمان هاي بلندمدت با آن ها بستند و انرژي خود را بر روي عربستان متمرکز کردند. چين تنها کشوري نبود که ايران نتوانست از ظرفيت آن استفاده کند. دولت حتي روابط با همسايگاني همچون ترکمنستان، آذربايجان، تاجيکستان، ارمنستان و ترکيه را نيز تخريب کرد. يعني دولت ارتباط با همسايگان را رها کرد، در صورتي که ما ظرفيت هاي وسيعي در اين حوزه داريم. روسيه و قطر در زمان تحريم (از سوي غرب و کشورهاي عرب منطقه) مرزهاي خود را به روي ايران باز کردند و گفتند ايران هرچه مي تواند براي ما کالا ارسال (صادر) کند اما متأُسفانه هيچگونه استفاده اي از اين ظرفيت­ها نشد.

سايت اقتصاد سالم، 9/1/1400- http://eghtesadsalem.com

جريان سياسي

تحليل مبتني بر شاخصها (منظومه فکري مقام معظم رهبري)

سعيد محمد نامزدي که اگرچه نام آشنا نيست اما به حق رزومه و عملکرد خوبي را از خود در موقعيت‌هايي که داشته به جا گذاشته است. از جمله نظاميان نسل دومي که با وجود عدم سابقه حضور در دفاع مقدس اما به روشني با مفاهيم واقعي انقلاب از جمله: همت و تلاش براي ساخت کشور عجين است.

آن‌چه در مشي يادداشت‌هاي انتخابات که اکنون شماره پانزدهم آن ارائه مي‌شود مدنظر بود، بررسي عملکرد و مواضع نامزدهاي محتمل و غيرمحتمل رياست جمهوري با تاکيد بر دوري و نزديکي بر شاخص‌هاي اصلح مورد تاکيد رهبري است.

اين يادداشت به سردار سعيد محمد  اختصاص دارد که اگر بگوييم از جمله نيروهاي انقلابي موفق از حيث سازندگي و عمراني است، اغراق نکرده‌ايم.

براساس شاخص‌ها، اصلح بايد داراي برنامه باشد. همان‌طور که در يادداشت‌هاي پيشين اشاره شد، صرف درک و فهم و دغدغه‌مندي نامزدها از مسائل و مشکلات کشور بدون وجود برنامه‌اي مدون و مشخص نمي‌تواند راهگشا باشد. اگرچه زماني به اين فاکتور توجهي نشد و مردم و کشور در باتلاق تدبير گرفتار شدند، اما به تجربه زيسته بايد پذيرفت نگاه تک بُعدي به مسائل و يا تک بُعدي بودن برنامه، خود آسيبي بزرگ است در زايش دوباره دولت هيچ.

براساس منظومه فکري رهبران انقلاب اسلامي، تشکيل دولت جوان انقلابي برآمده از اين مکتب و همسو با آن، مي‌تواند رکن گمشده و مغفول مانده­ي چند دهه‌ي اخير باشد که در چارچوب خود فاکتورهايي اعم از جوان، دولت حزب‌الهي را در خود جاي داده است. اما نکته قابل تأمل آن­که آيا صرف جوان بودن نسبت به ساير نامزدها براي اصلح بودن کافي است؟

تنها با بررسي کوتاه در خصوص عملکرد سعيد محمد به روشني عمل‌گرايي جهادي و تلاش براي سازندگي در حوزه فعاليتهاي عمراني و مديريتي کشور ديده مي‌شود. و وزنه‌ي او در اين بعد آن‌قدر سنگين هست که حتي ناخواسته هم قابل چشم پوشي نيست. اما سوالي که به ذهن مترتب مي‌شود اين است؛ آيا همه‌ي مسائل و مشکلات عريض و طويل کشور ما در اين چارچوب خلاصه مي‌شود؟

 سعيد محمد جوان‌ترين نامزد انتخابات است و همين فاکتور و تاکيد  او بر آن تداعي‌کننده تشکيل دولت جوان انقلابي است. اگر فهم ناقص ما از جوان بودن نامزد تنها به سن بازگردد، به هر صورت با او در اين چارچوب هم نظريم که بسياري از نامزدهاي البته انقلابي و دغدغه‌مند، ديگر زمان آن رسيده که کرسي و صندلي‌هاي خود را وانهند و لختي در سايه‌ي انقلاب بياسايند و تنها به بررسي کارنامه‌ي عملکرد خود پرداخته و منتقل کننده­ي تجربه­ ها باشند. گويي روند ثابتي است در کشور ما، تلويزيون و برنامه‌هاي فصلي، آدم‌هاي دغدغه‌مند فصلي و … آدم‌هايي که در کل چهار سال با وجود صندلي، اصلاً صدايشان را هم نمي‌شنويم و تنها در مقطعي خاص دچار آلرژي حساسيت و دغدغه مي‌شوند. همانطور که در ايام ماه مبارک و ايام عيد منتظر سريال‌هاي جذاب هستيم براي اين‌که مخاطب را ثابت نگه داريم، در ايام انتخابات نيز بايد منتظر پدربزرگ‌هاي فرتوت انتخاباتي باشيم، البته با اين تفاوت که اينجا تنها با حضور برخي به اين شبهه دامن مي‌زنيم که دليل تکثر اين تعداد دغدغه‌مند با کليد و بي‌کليد مشکلات، آن هم در شب انتخابات، چيست؟

براساس صحبت سعيد محمد؛ به جاي پرداخت به اصول به فروع پرداخته‌ايم، با مصداق پرداخت به دوچرخه سوراي بانوان به جاي پرداخت به خانواده، در تحليل و پرداخت اين نکته بايد گفت؛ مبتني بر مباني انقلاب اسلامي، آن رکني که محوريت دارد خانواده است اما نمي‌توان زن را تنها در يک موقعيت ديد و براي او در يک موقعيت برنامه‌ريزي کرد. کما اين‌که اين رويکرد يکي از همان نقاط درگيري ميان اصلاح‌طلبان و اصول‌گرايان در حوزه زن و خانواده است. گروهي به زن و جايگاه و موقعيت او در جامعه و هرچه پررنگ شدن آن وقعي مي‌نهند و خانواده را رها مي‌کنند. و گروهي ضمن ناديده گرفتن موقعيت کنشگري اجتماعي و سياسي و اقتصادي و … ، حضور زن در خانواده را پررنگ جلو مي‌دهند. نکته‌ي ديگر آن‌که به زعم کارشناسان حوزه زن و خانواده، چه بپذيريم و چه نپذيريم برخي مسئله‌ها براي زنان با وجود عدم موضوعيت و نياز و زيست بومي آنان به سبب کپي‌برداري‌هاي غلط غربي ايجاد شده و براي آنان مسئله‌سازي شده است. از اين تحليل و توضيح براي تبيين اين شاخص استفاده مي‌کنيم که، اگرچه قائل به خط‌کشي براي خدمت به کشور و انقلاب در هيچ جايگاهي نيستيم، اما تأکيد چندباره بر سنگيني بار مسئوليت رياست جمهوري مؤيد گستردگي طيف وسيعي از مسائل و موضوعات اجتماعي، اقتصادي، سياسي و … است. در اين ميان علاوه بر عدم رويکرد تک بُعدي و صرف نامزدها براي قرار‌گيري در اين موقعيت، نيازمند برنامه و التزام داشتن به حداقل­هاي شاخص اصلح نيز هستيم.

در خور تامل آن‌که قطعاً نيروهاي انقلابي با کارنامه پربار هم‌چون سعيد‌محمد در هر جايگاهي مفيد و خدوم هستند اگرچه رئيس‌جمهور نباشد. ولي بي‌­شک به دور از تقوا و اخلاق سياسي است که خود را در ابتداي راه برتر و اصلح بدانيم. به تأسي از حضرت امير عليه‌السلام که فرمود: «سوگند به خدايي که دانه را شکافت و جان را آفريد، اگر حضور فراوان بيعت کنندگان نبود، و ياران حجّت را بر من تمام نمي‏کردند، و اگر خداوند از علماء عهد و پيمان نگرفته بود که برابر شکم بارگي ستمگران، و گرسنگي مظلومان، سکوت نکنند، مهار شتر خلافت را بر کوهان آن انداخته، رهايش مي‏ساختم، و آخر خلافت را به کاسه اوّل آن سيراب مي‏کردم، آنگاه مي‏ديديد که دنياي شما نزد من از آب بيني بزغاله‏ اي بي ارزش‏‌تر است.»