پيام مقام معظم رهبري به پوتين

رسانه‌اي شدن سفر محمدباقر قاليباف، رئيس‌مجلس شوراي اسلامي به روسيه و انتقال پيام مقام معظم رهبري براي پوتين، با حواشي و چالش‌هاي متعددي همراه بود. در ابتدا قاليباف قرار بود با شخص رئيس‌جمهور روسيه ديدار کند، اما به دليل حفظ پروتکل‌هاي بهداشتي خاص پوتين، اين ديدار تعليق شد. رئيس‌مجلس جمهوري اسلامي نيز در ديداري که با نماينده ويژه رئيس‌جمهور روسيه و رئيس دوماي اين کشور داشتند، پيام رهبري را تحويل دادند تا حدس و گمان‌ها درباره محتواي آن به بالاترين ميزان خود برسد.

بسياري از کارشناسان و تحليل‌گران داخلي، روش رسانه‌اي کردن اين خبر توسط نزديکان قاليباف را به عنوان گام بلند اين شخص براي انتخابات آينده برشمردند تا جايي که حسين شريعتمداري مدير مسئول روزنامه کيهان اعلام کرد که ديدار قاليباف با مقامات روس با دعوت روسيه صورت گرفته و مختص انتقال پيام رهبري نبوده است.

ماجرا هر چه که بود، رسانه‌هاي بزرگ دنيا به آن واکنش نشان دادند. در اين بين رسانه‌هاي رژيم صهيونيستي از اين پيام رهبري ابراز نگراني کردند و مدعي شدند نتانياهو از شنيدن اين خبر دستپاچه شده و با برقراري تماس‌هايي با پوتين خواستار روشن شدن متن پيام شده است. رسانه‌هاي اسرائيلي، اين پيام را مرتبط با حملات اخير اسرائيل به سوريه دانستند.

هر چند متن پيام رهبري مشخص نيست اما مي‌توان چنين تحليل کرد که پيام رهبري بي‌ارتباط به حوادث منطقه نيست. با روي کار آمدن بايدن، تجزيه خاورميانه به تفکيک قوميت‌هاي مختلف در دستور کار آمريکايي‌ها قرار گرفته است؛ به نحوي که پيش بيني مي‌شود طي چند ماه آينده کردهاي سوريه و عراق اعلام استقلال کنند و مقدمات شکل‌گيري طرح خاورميانه جديد صهيونيست‌ها را پايه‌ريزي نمايند.

از طرفي بايدن به دنبال احياي گروه‌هاي افراطي مانند داعش و القاعده در سوريه، عراق و افغانستان است تا از اين راه بتواند ناآرامي‌هايي را در کشورهاي عضو محور مقاومت ايجاد کند. انتقال زنداني‌هاي داعش به پايگاه التنف در مرز سوريه، عراق و اردن و نيز پي‌ريزي هسته‌هاي داعش در افغانستان و مرزهاي شرقي ايران از نخستين اقدامات بايدن در اين مسير بوده است.

از سوي ديگر مقام معظم رهبري، اخراج آمريکا از منطقه را به عنوان انتقام اصلي خون پاک سردار سليماني اعلام کردند. اقدامات ايران در منطقه در ماه‌هاي آينده نيز قابل تامل است و احتمال مرتبط بودن پيام رهبري با اين موضوع نيز مدنظر است.

دکتر قاليباف در مصاحبه‌اي اعلام کرده است قرار است پيامي نيز براي چين فرستاده شود. پيامي که پيش از هر چيز، نشان‌دهنده نگاه ايران به شرق است.

چيزي که مشخص است، ايران به دنبال تشکيل ائتلافي قدرتمند از دولت‌هاي شرقي براي مقابله با اقدامات خرابکارانه آمريکا و اسرائيل در منطقه است. همان‌طور که ايران سابقاً از پتانسيل روسيه براي حفظ ثبات در سوريه بهره گرفت، گويا اين بار نيز قرار است اتفاقي مشابه براي خنثي کردن اهداف شوم بايدن رخ دهد. از شواهد چنين بر مي‌آيد که اتحاد شرق قرار است مقدمه‌اي براي ساختن عصر پساآمريکا باشد.

محتواي پيام رهبري هر چه که باشد، يک واقعيت مشهود را در خود گنجانده است. واقعيتي که در تقويت جبهه مقاومت و نگاه ايران به شرق خلاصه مي‌شود.

فردين ساريخاني

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.