استاد دانشگاه بغداد – حملات تروریستی عراق پیامی سیاسی از سوی آمریکا است

استاد دانشگاه بغداد: حملات تروريستي عراق پيامي سياسي از سوي آمريکا است

يک استاد علوم سياسي دانشگاه بغداد گفت آمريکاها تلاش دارند اين پيام را برسانند که کم رنگ شدن حضور آنها در عراق موجب رشد گروه تروريستي داعش مي‌شود.

«اسامه السعيدي» استاد علوم سياسي دانشگاه بغداد: هدف از اين حملات اهداف سياسي آمريکايي است، به اين معني که اهداف سياسي به اوضاع کلي عراق و شرايط سياسي اين کشور و ثبات آن در پي پيروزي بر داعش مربوط مي‌شود و روشن است که گروه‌هاي تروريستي با اين حملات به دنبال ارسال اين پيام هستند که همچنان در عراق حضور دارند و تاثيرگذار هستند و مي‌توانند هر زمان که بخواهند، دست به عمل بزنند.

القاي تشديد ناامني توسط آمريکايي‌ها در صورت خروج نظامي از خاک عراق

 اما مضمون پيام آمريکايي اين است که اعلام تصميم کاهش نيروهاي نظامي آمريکايي مستقر در عراق به اين معني است که کم رنگ شدن حضور آمريکا در عراق و عدم حضور آن موجب رشد گروه تروريستي داعش مي‌شود و همين جاست که بازي موش و گربه را مي‌توان ديد.

 مضمون پيام آمريکا اين است که هنگام حضور نيروهاي آمريکايي در عراق، تعداد حملات و عمليات تروريستي در اين کشور کاهش مي‌يابد و هنگامي که نيروهاي آمريکايي از عراق بيرون مي‌روند و يا از تصميم خود براي خروج خبر مي‌دهند، حملات و عمليات ترورريستي رو به افزايش مي‌گذارد.

 پس از خروج نيروهاي آمريکايي در سال 2011 شاهد بوديم که اين نيروها بار ديگر در سال 2014 تحت عنوان مبارزه با تروريسم و نابودي داعش چه در سوريه يا عراق به اين کشورها بازگشتند و اين بازگشت تحت قطعنامه‌هاي بين‌المللي و به عبارت دقيق‌تر قطعنامه 2170 صورت گرفت.

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در مورد اظهارات اخير وزير خارجه آمريکا عليه حاکميت عراق که در جريان سفر به ابوظبي بر زبان آورد مبني بر اينکه گام‌هاي آمريکا در قبال گروهي که آن را شبه نظاميان وابسته به ايران در عراق خواند(گروههاي مقاومت عراقي)، در وقت مناسب اعلام خواهد شد، گفت: همه امروز اتفاق نظر دارند که دونالد ترامپ با شکست روحي روبه رو است و از شکست رنج مي‌برد از همين رو به دنبال جبران آن است تا بر شکست خود سرپوش بگذارد و در اين راه مي‌کوشد نگاه افکار عمومي و رسانه‌ها را منحرف کند و اين تلاش‌ها بر ايران و گروههايي که با آن همکاري دارند و متحد هستند، متمرکز شده است.

مبارزه با تروريسم؛ ترفند آمريکا براي حذف گروههاي مقاومت

السعيدي در بخش ديگري از اين مصاحبه مبارزه با تروريسم را بهانه و ترفند آمريکايي‌ها براي مقابله با گروههاي مقاومت دانست و افزود: البته دستاويزي که احتمال دارد ترامپ براي عمليات انتقام جويانه به آن متوسل شود، مبارزه با تروريسم است؛ عنواني پرطمطراق که با استفاده از آن در تلاش است تعدادي از فرماندهان يا پايگاههاي مقاومت و الحشد الشعبي را هدف قرار دهد با اين عنوان که اين پايگاهها مقرهاي ايراني موجود در خاک عراق هستند و موشک‌هاي ايراني را که منافع آمريکا را هدف قرار مي‌دهند، در خود جا داده‌اند.

به عقيده اين تحليلگر عراقي، احتمال اقدام انتقام جويانه ترامپ قوي است تا از اين طريق بر شکست خود در انتخابات تحت عنوان مبارزه با تروريسم سرپوش بگذارد به ويژه اينکه تعداد زيادي از گروهها و فرماندهاني در عراق حضور دارند که در اصل نام آنان طبق ديدگاه آمريکا در فهرست تروريسم قرار گرفته است.

احتمال تغيير آرايش سياسي جديد در انتخابات پارلماني عراق

 اوضاع کنوني با سردرگمي فراوان همراه است به اين معني که نخست وزير عراق با مشکلات زيادي روبه رو است و روشن است که پرونده‌هاي زيادي را پيش رو دارد و چه بسا پرونده مالي و اقتصادي بزرگترين مساله پيش روي او باشد؛ موضوعي که بر دستور کار دولت سايه انداخته است و آن را در خود غرق کرده تا جايي که قادر به تشخيص و دقت در اقداماتي که صورت مي‌دهد، نيست.

موضوع انتخابات اکنون در حال حرکت در مسير درست است و کميسارياي عالي انتخابات نيز اقداماتي انجام داده است که البته ناقص بوده و نيازمند تکميل است و علاوه بر اين قانون انتخابات تصويب شده و نيازمند تامين مالي است وبه نظر من امکان تامين مالي آن وجود دارد، در نتيجه اين انتخابات زودهنگام اگر تحقق يابد، خط فاصلي براي مشخص شدن نيروهاي قديمي هستند که روند سياسي با آنان کليد خورده است و مي‌توان به سمت مرحله بعدي حرکت کرد.

از جمله اين نيروها، گروههاي سياسي جديدي هستند که در تظاهرات و تحصن‌ها مشخص شدند و احتمال دارد در مرحله سياسي آينده جايگاهي داشته باشند.

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید