نابغه علمی که در موسیقی هم نابغه بود

موسيقي فارس/

18 آوريل سالگرد درگذشت آلبرت انيشتين دانشمند و متفکر غربي است که مي گفت: «هيچ‌وقت کاري برخلافِ وجدانت انجام نده حتي اگر شرايط ايجاب کند.»

شصت‌وپنج سال از درگذشتِ آلبرت انيشتين يکي از بزرگترين و تاثيرگذارترين دانشمندانِ تاريخِ بشريت مي‌گذرد. 18 آوريل سالگردِ درگذشتِ اين دانشمند و متفکر است.

انيشتين از پنج سالگي ويولُن مي‌نواخت و موسيقي نقشِ مهمي در فکر کردن و نظريه‌پردازيِ او داشت و معتقد بود که بزرگترين دانشمندان بايد هنرمندانِ بزرگي نيز باشند. او به داشتنِ حافظه‌يِ ضعيف در به‌خاطرسپاريِ نکاتِ مختلف معروف بود و نمي‌توانست اسامي، تاريخ‌ها و شماره تلفن‌ها را به خاطر بياورد. انيشتين هيچ وقت ماشين نداشت و هيچ وقت هم ياد نگرفت رانندگي کند. او برايِ امضا دادن به هر کدام از طرفدارانش، يک دلار دريافت مي‌کرد و همه‌يِ اين مبلغ جمع‌آوري شده را به خيريه مي‌بخشيد.

وي به موسيقي به عنوان روزنه اي براي بيان هيجانات و احساسات دروني علاقه داشت. زماني که پنج سال بيشتر نداشت، به فراگيري ويولن پرداخت اما متاسفانه پس از گذشت زماني اندک تمرينهاي خشک و بيش از اندازه به نظرش سخت آمد و با پرتاب صندلي به طرف استادش او را از خانه بيرون راند.

او در سن سيزده سالگي براي اولين بار سونات هاي موتزارت را کشف کرد. پس از آن ارتباط شگفت انگيز انيشتين با آثار موتزارت آغاز شد، هنس بيلند (Hans Byland) از دوستان دبيرستان انيشتين، در ارتباط با تاثير موتزارت بر موسيقي او اظهار داشته: زماني که انيشتين در مقابل من ويولنش را به دست گرفت و شروع به نواختن نمود، براي اولين بار اصالت موسيقي موتزارت با خلوص کامل در مقابلم پديدار گشت.

از سال 1902 تا 1909، زماني که انيشتين 6 روز در هفته مشغول مطالعات و تحقيقات فيزيکي بود، موسيقي موتزارت به عنوان منبع تغذيه روح او به شمار مي رفت و اساس تفکر خلاقه اش را تشکيل مي داد.

موتزارت در نوجواني با آثارش حيرت همگان را بر مي انگيخت و در مقابل انيشتين جوان زندگي کولي واري را براي خود برگزيده بود، ظاهر نامتعارف او با موهاي بلند و عشق و علاقه اش به موسيقي و فلسفه، بيشتر او را شبيه به شعرا مي کرد تا دانشمندان! اشتياق او به ويولن و نوازندگي به اندازه اي بود که همواره حضار را مفتون خود مي نمود.

انيشتين بارها و بارها از توانايي موتزارت در ساخت قطعاتي متمايز و برجسته تحت شرايط بسيار دشوار سخن رانده است. خود او نيز در سال 1905، زماني که فرضيه نسبيت را مطرح کرد، درآپارتماني کوچک با مشکلات مالي و خانوادگي بسياري دست به گريبان بود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *