محمد اميني رعيا با انتشار کليپي از صحبت هاي دکتر حسين دروديان مدرس اقتصاد دانشگاه تهران در توييتر نوشت: حرفهاي متفاوت دکتر حسين دروديان اقتصاددان درمورد آثار تورمي مسکن مهر را بشنويد و ببينيد بخاطر مسائل سياسي، چقدر به ملت دروغ گفتند! به اسم علم اقتصاد تحليلهاي غلط ارائه دادند، آخر هم نقدينگي همانقدر رشد کرد؛ ولي نه مسکني ساختند که اشتغال بياورد نه کسي صاحبخانه شد!

در کليپ مذکور، حسين دروديان ميگويد که بررسي آمارهاي پايه پولي و نقدينگي نشان مي دهد مسکن مهر نه باعث رشد پايه پولي بيش از مقدار ميانگين سال هاي گذشته شده و در رشد نقدينگي بيش از ميزان متعارف تاثيري داشته است و لذا نميتواند عامل تورم بالا (تورم 40 درصدي) باشد و فقط ميتواند بخشي از تورم يعني 16 17 درصد را کمافي السابق توضيح دهد.

آخوندي در پاسخ به اين توييت وارد مباحثه شد که در ادامه آمده است:

آخوندي: آيا ممکن است لطفا، تفاوت حرف‌هاي ايشان با من را بگوييد.

اميني رعيا: احتراما؛ شوخي ميکنيد؟ همواره ميگفتيد مسکن مهر عامل اصلي تورم 40 درصدي بوده است. درحاليکه رشد نقدينگي و پايه پولي در همه ادوار و دولتها تقرييا يکسان بوده و آقاي دروديان هم ميگويد مسکن مهر عامل تورم 40 درصدي نبوده است!

آخوندي: ايشان مي‌گويد تمام تورم سال‌هاي 91 و 92 تابعِ صرف عامل پولي ناشي از افزايش پايه‌ي پولي براي توليد مسکن مهر نيست بلکه، افزون بر آن عامل‌هايي چون تحريم‌ها، جهش نرخ ارز، کاهش فروش نفت، قطع واردات نيز اهميت داشته‌اند و موجب رکود تورمي مي‌شوند. من هم همين‌ها رامي‌گويم. مدعا اين است که افزايش نقدينگي براي احداث مسکن مهر حدود 16 يا 17درصد تورّم ايجاد مي‌کند. فارغ از اين که مبناي محاسبه ارائه نشده، کليات آن درست است افزون بر اين، بقيه سياست‌هاي تجاري مالي و تحريم‌ها نيز رکود تورمي اين دوره مؤثر بود‌اند. اين دقيقا هماني است که ما مطرح مي‌کنيم.

اميني رعيا: اين دقيقا جمله شماست در 27 مرداد 95 در مصاحبه با روزنامه ايران: “در نتيجه اين پروژه ــ مسکن مهر ــ چه اتفاقي رخ داد؟ قيمت زمين 9 برابر شد، قيمت ساختمان 6 برابر شد. اقتصاد را با يک تورم 40درصدي مواجه کرد.” اينهايي که فرموديد جملات امروز شماست.

آخوندي: و اما قيمت مسکن در اوج مداخله‌ي دولت در اين بازار و احداث مسکن مهر، طي يک دوره 8 ساله 6 برابر و قيمت زمين که قرار بود از قيمت تمام‌شده‌ي مسکن حذف شود در تهران 9 برابر شد. به دو نمودار زير توجه کنيد. نکته، از سال 1384، شاخص قيمت زمين و مسکن از شاخص تورم فزون‌تر بوده است.

اميني رعيا: قيمت زمين و مسکن تهران هم در همه ادوار رشد داشته، مثلا همين ميزان که فرموديد در بازه 77 تا 87 هم رشد داشته است. در آن زمان که مسکن مهري ساخته نشد. لذا اين ادعاي شما هم غلط است. شاخص قيمت زمين:

اين هم تورم زمين و مسکن در ديگر ادوار است که ملاحظه ميفرماييد تغييري نداشته است و همواره اين مساله وجود داشته، لذا ارتباطي با مسکن مهر ندارد لزوما.

آخوندي: چرا اين‌قدر اين در وآن در مي‌زني عزيزجان. بلندترين افزايش قيمت در همين نموداري که ارسال کرده‌اي مربوط به چه دوره‌اي است؟ کمي هم فکر و تامل بد نيست. لازم نيست فورا پاسخ دهيد.

اميني رعيا: بلندترين افزايش که براي سال 86 است و ربطي به مسکن مهر ندارد اصلا!! مسئله همان است که گفتم، شما نگاه سياسي داريد و دوره سياسي برايتان مهم است نه تحليل اقدام! وگرنه اصلا بحث سر دولت نبود. من ديگر پاسخي ندارم، قضاوت با دوستان. اگر مايل هستيد در جمعي علمي پذيرايتان هستيم براي مباحثه.

آپديت اين نمودار هم اين هست يعني اتفاقاتي که انجام نگرفت و در سال 1397 خودش رو کامل نشان داد يعني در اواخر سال 1396 و 1397 سوداگري در معاملات موج ميزد و از سمتي سازوکار بازدارنده وجود نداشت و از سمت ديگر توليدي هم نبود که پاسخگوي اين حجم از تقاضا باشه.

يعني حتي بيشترين افزايش قيمت هم در دوره خود شما بوده است!!!

آخوندي: اگراز مرده‌باد، زنده‌باد عبور کرديد و خواستيد بيشتر بخوانيد، به اين يادداشت هم توجه کنيدواکاوي تورّم و سوداگرايي مستغلات در ايران: وب سايت دکتر عباس آخوندي

اميني رعيا: کجا مرده باد زنده باد بود؟؟؟ جسارتا جنابعالي سال 93 با ماليات بر عايدي سرمايه هم مخالفت کرديد و اين مواضع کارشناسي با گفته ها و اقدامات گذشته تان همساز نيست. شما هم اين کتاب ما را مطالعه فرماييد:

http://moqnet.ir/804

 کماکان پيشنهاد مباحثه علمي و صادقانه در فضاي دانشگاهي دارم.

اميني رعيا در توييتي جديد: فارغ از بررسي عملکرد آقاي عباس آخوندي ايشان مدعي بودند مسکن مهر تورم 40 درصدي داشت؛ همچنين سال 93 با تصويب ماليات بر عايدي سرمايه مخالفت کردند. اما ذيل اين پست اولي را تکذيب! و خود را مدافع دومي دانستند! ايشان را به يک مباحثه علمي در محيطي دانشگاهي دعوت ميکنم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.