معجزه امام رضا (ع) در طراحی قبر خویش

مأمون که با نيرنگ و دورويي آن حضرت را به شهادت رسانده بود براي آنکه خود را دوست‌دار امام رضا(ع) نشان دهد و وانمود کند که حتي بعد از شهادت براي بدن ايشان احترام بسياري قائل است،‌ تصميم گرفت پدر خود را در جلوي سينه امام رضا (ع) دفن کند تا پدرش را قبله امام قرار دهد.

اما اتفاقي معجزه اي رخ داد که باعث شد امام رضا (ع) در قسمت بالاي سر هارون به خاک سپرده شود و نقشه مأمون نقش برآب گردد.

علامه مجلسي در «عيون» و شيخ مفيد در «جلاء العيون» در خصوص محل دفن امام هشتم به روايت اباصلت هروي، چنين نقل مي‌کنند:
حضرت رضا(ع) به اباصلت فرمود: «به قبه‌ي هارون‌‏الرشيد برو و از چهار سمت قبر، هر طرف يک مشت خاک بياور.»
سپس امام (ع) خاک بالا و پايين و پشت سر را بوييدند و فرمودند: «مأمون اراده خواهد کرد قبر پدرش را قبله‌ي‏ قبر من قرار دهد، سنگ بزرگي آشکار شود که اگر تمام کلنگ‌هاي موجود در خراسان را براي کندن جمع کنند، ممکن نشود».

سپس امام (ع) فرمود: «در اينجا (بالا سر هارون) براى من قبر مي‌کنند، بگو: هفت پله پائين روند و ضريحى بگشايند، اگر امتناع ورزيدند مى‌‌گوئى به‌اندازه يک متر لحد قرار دهند خداوند اگر بخواهد آن را وسعت مي‌دهد».
سپس امام رضا (ع) به اباصلت اين چنين مي‌گويند: «پس از آماده شدن قبر در قسمت سر رطوبتى خواهى ديد، دعائى که بتو مى‌‌آموزم خواهى خواند، لحد پر از آب مى‌‌شود و ماهى‌‌هاى کوچکى در آن مي‌بينى، از همان نانى که بتو مي‌دهم براى آنها ريزه ميکنى، خواهند خورد، وقتى تمام شد يک ماهى بزرگ آشکار مي‌گردد؛ ماهي‌هاى کوچک را مي‌خورد، بطورى که يک ماهي هم نمي‌ماند و سپس ماهي بزرگ هم ناپديد مي‌شود. در اين موقع که ماهى بزرگ ديده نشد، دست بر روى آب بگذار و دعائى که بتو مى‌‌آموزم بخوان، آب فرو مي‌رود و چيزى از آن باقى نمى‌‌ماند. تمام اين کارها را در پيش مأمون انجام بده..

پس از شهادت امام رضا (ع)، همه اين اتفاقات که ايشان گفته بودند، مقابل چشمان مأمون رخ مي‌دهد و مأمون به خواسته خود نمي‌رسد و رسوا مي‌گردد.

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید