مقايسه سفر پاپ و آيت‌الله رئيسي به عراق اشتباه است، سفر رئيسي به عراق حقوقي بود

سفراخير پاپ به عراق با حرف و حديث‌هاي فراواني همراه بوده است که نمونه‌اي از آن‌ها شايعه وجود اختلاف بين مرجعيت قم و مرجعيت نجف است. در همين رابطه سوالات زيادي مطرح مي‌شود از جمله چرايي عدم ديدار آيت‌الله سيستاني با آيت‌الله رئيسي در سفر اخير رئيس دستگاه قضا به عراق و در مقابل ديدار آيت‌الله سيستاني با پاپ در روزهاي گذشته بوده است. نجوا (واحد سياسي مصاف) به سراغ يکي از کارشناسان مسائل بين‌الملل رفته تا نظر او را در اين باره جويا شود.

سيدرضا صدرالحسيني،کارشناس مسائل بين الملل در خصوص ديدار آيت‌الله سيستاني با پاپ و عدم ديدار ايشان با آقاي رئيسي به نجوا گفت: سفر آقاي رئيسي به عراق، يک سفر کاري و حقوقي بود که به دعوت همتاي ايشان، رئيس قوه قضائيه عراق، صورت گرفته بود.آقاي رئيسي با همه مقاماتي که در حوزه مسائل حقوقي و ديپلماتيک نياز بود، ديدار کردند و تفاهم‌نامه‌هايي نيز امضا شد.

وي افزود: بايد توجه داشت اين‌گونه نيست که هرمقامي که از ايران به عراق سفر کند حتماً بايد با آيت‌الله سيستاني ديدار داشته باشد.

صدرالحسيني در خصوص سفر پاپ به عراق توضيح داد: سفر رهبر کاتوليک‌هاي جهان به عراق موضوع بسيار مهمي است که ابعاد آن در آينده آشکار خواهد شد اما بايد در نظر داشت که خود پاپ درخواست ديدار با يکي از مراجع تقليد شيعيان در نجف را داشته است.

اين تحليل‌گر مسائل منطقه در پايان افزود: مقايسه سفر پاپ و آقاي رئيسي به عراق کاملاً اشتباه است. مثل اين است که بگوييم که هرکس از ساير کشورهاي دنيا به ايران مي‌آيد، موظف است که با مقامات عالي جمهوري اسلامي ديدار کند. بنابراين اين‌گونه نيست که هرکه از ايران به عراق سفر کند لزوماً بايد ديداري با آيت‌الله سيستاني داشته باشد.

سارا شکري

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.