نقش آشنا در کمبود ماسک

نقش “آشنا” در کمبود ماسک

وزير بهداشت در نامه‌اي به دبير شوراي عالي امنيت ملي نوشته است:
«متاسفانه پس از حدود 10 روز فقط يک ميليون عدد ماسک تحويل و بقيه نمي‌دانم در کجا انباشته شده است».

بيش از 10 سال از پايان مهلت وعده ها و اسناد بالادستي درباره اجراي پرونده الکترونيک سلامت مي گذرد و اين مهم همچنان محقق نشده است!

پرونده الکترونيک سلامت دربردارنده همه اطلاعات برخط نظام بهداشت و درمان ايران است و از جمله آن، آمار توليد و واردات و ذخيره انبار و قيمت فروش اقلام دارويي و تجهيزات پزشکي است.

قوانين و اسناد بالادستي در ايران، اين مهم را براي همه کالاها و از جمله دارو و تجهيزات پزشکي الزامي کرده است، اما همه دستگاه‌ها سالهاست که از اجراي آن سرباز مي‌زنند!

از مهمترين تاثيرات اجرايي شدن سامانه‌هاي الکترونيکي، صفرشدن قاچاق، احتکار، گرانفروشي و فرار مالياتي است و شايد از مهمترين علت‌هاي اجرايي نشدن سامانه‌هاي الکترونيکي هم پيشبيني صفرشدن قاچاق، احتکار، گرانفروشي و فرار مالياتي است!

سامانه‌هاي الکترونيکي در داروخانه‌هاي ايران بيش از ديگر بخش‌هاي تجارت ايران قابليت تحقق داشته است. شبکه دارويي و تجهيزات پزشکي به شدت تحت کنترل و محدوديت‌هاي وزارت بهداشت قرار دارد؛ کارخانه‌هاي توليدي و واردات اين بخش‌ها همگي با مجوز وزارت بهداشت فعاليت مي‌کنند و از همه مهمتر نيروي انساني اين بخش‌ها از قشر تحصيلکرده‌اي هستند که با فن‌آوري اطلاعات بيگانه نيستند هر چند که از دستگاه کارت خوان فراري هستند!

همين که وزير بهداشت اعلام کرده است نمي‌داند بقيه ماسک‌ها در کجا انباشته شده دليل جديدي است که نشان مي‌دهد عدم اجراي اسناد بالادستي درباره پرونده الکترونيک سلامت تا چه حد مي‌تواند خطرآفرين و مخل اقتصاد سلامت باشد.

نکته جالب تر اين است که وزير مربوط تصور کرده است با علني کردن نامه خود مي‌تواند ناکارآمدي وزارت بهداشت در تامين و مديريت مايحتاج بهداشتي را به پاي دستگاه‌هاي امنيتي بنويسد، غافل از اينکه اکنون دادستان و دستگاه‌هاي امنيتي مي‌توانند او و وزراي قبلي را به اتهام اخلال در نظام از طريق عدم اجراي قوانين و اسناد بالادستي و عدم تمهيد پدافند غيرعامل به محکمه بسپارند!

احتمالا با خواندن اين يادداشت، نگاه خواننده متوجه کم کاري دولت و مجلس مي شود. وظيفه نظارت بر اجراي قوانين با سازمان بازرسي کل کشور هم هست؛ همان جايي که رييس کنوني قوه قضاييه قبلا رييس آنجا بوده و با اختيارات و جايگاه حياتي آن به خوبي “آشنا”ست.

اگر اين آشنا را در گيومه نمي‌گذاشتم برخي خوانندگان سياست زده‌اي که علاقه دارند همه حاشيه‌هاي حسام الدين آشنا را پيگيري کنند با يکي از مهمترين اسناد بالادستي اقتصاد سلامت جمهوري اسلامي که همان پرونده الکترونيک سلامت هست آشنا نمي‌شدند!

عليرضا خدابخشي

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید