هشدار درمورد فروپاشی اسرائیل

آنچه به قلم «مئير بن شاحر» و «عوزي دايان» در روزنامه «معاريو» چاپ «سرزمين هاي اشغالي» مي خوانيد:

 

هشدار درمورد فروپاشي اسرائيل

 

 

برآوردها درباره فروپاشي رژيم صهيونيستي در آن هشدار مي‌دهند.

 

 

رژيم‌هاي بسياري در دهه هشتم خود شاهد عصري مملو از خطرات بوده‌اند‌.

 

تجارب جنگ داخلي آمريکا، تجزيه شوروي سابق و بهار عربي، يعني در صورت غلبه «قواي حامي فروپاشيدگي» بر طرف مقابل که «حامي حفظ وضعيت موجود» است، زنگ هشدار درباره تجزيه اسرائيل را به صدا  درمي آورد.

 

اين سوال مطرح است که چرا دهه هشتم اين خطرات را دارد؟ 
درپاسخ بايد گفت:
«در اين دهه نسل سوم وارد ميدان مي‌شوند. سران اسرائيل و جامعه امروز فرزندان و نوه‌هاي پدران مؤسس هستند، پدراني که مي‌‎دانستند به خاطر موجوديت اسرائيل تسويه حساب‌هاي ارزشمندي انجام دهند و همين تسويه‌حساب‌ها با وجود تحقير شدن از سوي جريان‌هاي مختلف ، امکان وجود مشترک را به همه مي‌داد‌

 

 

از نظر نسل سوم، دولت يک واقعيت تثبيت شده است و از موجوديت آن نمي‌ترسند. نوه‌ها آرزوها و شکست‌هاي اجداد خود را به همراه دارند و حس مي‌کنند بايد آنها را اجرايي کنند.

 

از سوي ديگر در اين دهه هشتم ويروس کرونا نيز وارد شده مانند دهه پنجم اسرائيل که فلج اطفال آمده بود و هزاران کودک را درگير کرد.

 

علي‌رغم ورود اسرائيل به دهه هشتم، حدود يک ماه پيش اين امکان وجود داشت که زمان و دموکراسي کار خود را انجام دهند و دولت و جامعه موفق به غلبه بر بحران سياسي از خلال فيصله دادن به انتخابات شوند اما اين اتفاق رخ ندارد و کرونا وضعيت را پيچيده‌تر کرد.

 

اخيرا هم باتوجه به شيوع ويروس کرونا و در ادامه تأثير بسيار زياد کرونا بر بخش‌هاي مختلف اسرائيل و بحران اقتصادي، خطري حقيقي درباره ادامه موجوديت اسرائيل وجود دارد.

 

#آن_سوي_مرزها‌‌‌‌‍

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید