19 بهمن هر سال، به پاسداشت بيعت تاريخي و سرنوشت‌ساز همافران با حضرت امام خميني قدس‌سره، جمعي از نيروي هوايي ارتش ج. ا. ا. با رهبر معظم انقلاب حفظه‌الله ديدار مي‌کنند. اين ديدار معمولا با سخنراني ايشان پيرامون موضوع‌هايي مانند وقايع انقلاب، نقش نيروي هوايي ارتش در دفاع مقدس، دستاوردهاي پس از انقلاب و اهميت اين نيرو در دفاع از کيان و تماميت ارضي کشور همراه است.

امسال اما اين سخنراني رنگ اقتصادي به خود گرفت و پرده‌ي ديگري از خباثت ايالات متحده نسبت به ايران اسلامي برداشته شد. در بخشي اين سخنراني، فرمانده کل قوا ضمن بيان خاطراتي از بلوکه شدن اجناس نظامي خريداري شده از قبل از انقلاب در انبارهاي ايالات متحده و امتناع دولت‌مردان اين کشور از تحويل آن‌ها به ما صحبت و اين رفتار را عاملي براي تبديل تهديد تحريم به فرصت خودکفايي در نيروي هوايي عنوان کردند.

ايشان در ادامه، به تشريح تشديد تحريم‌هاي اقتصادي در سال‌هاي اخير و نيز مجبور شدن کشورهاي ديگر توسط امريکا براي اعمال تحريم عليه ايران اشاره و اين رفتار تحريمي چندلايه‌ي امريکا را «به معناي واقعي کلمه جنايت» قلمداد کردند. اما راه تبديل اين تهديد به فرصت اينگونه بيان شد:«همين تهديد مي‌تواند يک فرصت باشد… اگر ما مسئولين هوشيارانه عمل بکنيم، مي‌تواند اقتصاد کشور را از اتکا به نفت نجات بدهد؛ بندِ ناف اقتصاد کشور را از نفت ببرد و قطع بکند. عامل عمده و مهمّ مشکلات اقتصادي ما اين است: وابستگي به نفت؛ که موجب شده براي درآمد کشور، به نيروي داخل و جوشش داخلي، به استعدادهاي گوناگون و ظرفيّت‌هاي گوناگون داخلي توجّه چنداني نشود.»

رهايي از اقتصاد نفتي که از ارکان اقتصاد مقاومتي است آخرين بار در خطبه‌ي مهم نمازجمعه 27‌ دي‌ماه به اقامت رهبر انقلاب، بيان شد و اکنون کمتر از يک ماه بعد و در آستانه‌ي جشن چهل و يک سالگي انقلاب اسلامي و انتخابات مجلس شوراي اسلامي، اين راهبرد اقتصادي در يک ديدار نظامي تکرار مي‌شود. همگوني روند تحريم‌هاي نظامي و اقتصادي از ابتداي انقلاب اسلامي و نتيجه‌ي خودکفايي در صنايع نظامي الگوي بسيار واضحي براي نشان دادن راه پيش‌روي اقتصاد است. قرارگرفتن اين دو موضوع در کنار يکديگر در اين سخنراني به‌معني تصديق و تاکيد بر يگانه راهبرد ممکن براي آينده‌ي اقتصاد ايران يعني «اقتصاد بدون نفت» است.

در اين بين خباثت مهم اقتصادي امريکايي‌ها عليه کشور ايران جايي آشکار مي‌شود که براي تبديل نشدن اين تهديد به فرصت، در پس پرده راهي براي دور زدن تحريم‌ها باز مي‌گذارند تا به واسطه‌ي وجود اين روزنه‌ها رهايي اقتصاد ما از نفت را به تعويق بيندازند:«در گزارش‌هايي بنده ديدم که توصيه مي‌کنند که نگذاريد ايران، اقتصاد بدون نفت را تجربه کند؛ … يک راه پشتي‌اي درست کنيد، حالا تحريم‌ها را برنمي‌داريد، امّا يک راهي را پيدا کنيد، درست کنيد که ايران بکلّي منقطع نشود، چون اگر منقطع شد ميرود سراغ اقتصاد غيرنفتي.»

براين اساس، مسئولين اقتصادي و اجرايي کشور نبايد چندان به دورزدن تحريم‌ها و دستاوردهاي آن متکي و اميدوار باشند زيرا اين حرکت نيز به‌سان بازي در پازل راهبردي تحريم دشمن و تا زمان رهايي کامل از نفت گريبان‌گير اقتصاد ما خواهد بود. گويا مخاطب اصلي سخنراني 19 بهمن 98 نه فقط همافران نيروي هوايي که همافران اقتصادي هستند؛ همافراني آماده براي ايجاد انقلاب در اقتصاد کشور. روي اين صحبت‌ها با جوانان اقتصاددان انقلابي است که بايد براي بريدن بند ناف اقتصاد از نفت و نفحات نفت طرحي نو دراندازند و پا به ميدان مطالبه و عمل بگذارند. از ديد اين دانشجوي اقتصاد سخنراني 19 بهمن امسال، فراخوان همافران اقتصادي براي انقلاب عليه اقتصاد نفتي است.

به قلم: سيدمحمد مويديان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.