جزئیات جدید از جنایات و دستگیری رئیس گروهک تروریستی تندر

جزئيات جديد از جنايات و دستگيري رئيس گروهک تروريستي تندر

در اطلاعيه آمده بود که شارمهد که «از آمريکا عمليات مسلحانه و خرابکارانه در ايران را هدايت مي‌کرد» در پي «عملياتي پيچيده»، بازداشت شده است. وزير اطلاعات نيز در يک گفت‌وگوي تلويزيوني او را «مورد حمايت جدي دو سرويس اطلاعاتي آمريکا و اسرائيل» معرفي کرد.

پايه‌گذار انجمن پادشاهي ايران – تندر فرود فولادوند با نام اصلي «فتح‌الله منوچهري» متولد 1320 در لرستان است و آنطور که در زندگي‌نامه‌اش آمده، پيش از انقلاب در کار فيلم و سينما بوده است. او پس از انقلاب به مصر رفت و 14 سال در قاهره اقامت داشت. پس از آن به ترکيه رفت و با تشکيل گروهي کوچک، اعلام کرد که هدف «بازگرداندن رضا پهلوي به ايران» را دنبال مي‌کند. اين گروه يازده‌نفره ابتدا نام «گيووارگان» را براي خود انتخاب کرده بودند اما سپس نام خود را به «انجمن پ‍ادشاهي ايران» تغيير دادند و فعاليت خود را گسترده‌تر کردند.

منوچهري يا همان فولادوند سپس به لندن مهاجرت کرد و بعد از مدتي همکاري با مطبوعات فارسي لندن، تصميم گرفت که تلويزيوني براي گروه خود راه‌اندازي کند. از آنجا که خط مشي کلي انجمن و برنامه‌هاي تلويزيوني فولادوند «مسلحانه» بود، پخش برنامه‌هاي ماهواره‌اي او توسط شرکت‌هاي اروپايي قطع شد و او پس از مهاجرت به لس‌آنجلس، انجمن و شبکه‌ تلويزيوني‌اش را از نو سازماندهي کرد.

آخرين برنامه تلويزيوني فولادوند در سال 1385 و قبل از تلاش وي براي «ورود مخفيانه به ايران» پخش شد. طبق اخبار منتشرشده، وي در دي‌ماه 1385 در ترکيه ناپديد شد و با اينکه عده‌اي مدعي مرگ او هستند و عده‌اي ديگر از زندگي او در سرزمين‌هاي‌اشغالي فلسطين خبر مي‌دهند، اما تاکنون اطلاع موثقي از سرنوشت او در دست نيست.

جمشيد شارمهد کيست؟
شارمهد متولد سال 1334 اوايل دهه 60 به آلمان مهاجرت کرد و تحصيلاتش را آنجا به اتمام رساند. وي در سال 2003 راهي آمريکا شد و در لس‌آنجلس با عده‌اي از مخالفان جمهوري اسلامي يعني «انجمن پادشاهي ايران» آشنا شد و به اين گروه پيوست.

شارمهد ابتدا همکاري خود را با تلويزيون ماهواره‌اي اين گروه با نام «YourTV (تلويزيون شما)» آغاز کرد و يک سال بعد نيز وبسايت اين گروه را راه‌ انداخت. پس از ناپديدشدن فولادوند، شارمهد سرکردگي «انجمن پادشاهي ايران» را بر عهده گرفت و بلافاصله راديويي به نام «راديوتندر» را راه‌اندازي کرد که مانند ديگر رسانه‌هاي اين گروه به آموزش خرابکاري يا به قول خودشان «آموزش‌هاي مبارزاتي» مي‌پرداخت.

اعضاي «انجمن پادشاهي ايران» حساب خود را از سلطنت‌طلب‌ها جدا مي‌کنند و نه‌تنها «پ‍ادشاهي» مد نظر خود را با ادامه سلطنت پ‍هلوي و وليعهدي فرزند محمدرضا پهلوي متفاوت مي‌دانند بلکه بشدت از سلطنت‌طلبها انتقاد مي‌کنند و آنان را با القابي مانند ورشکسته‌ سياسي، درمانده و امثال اينها خطاب مي‌کنند. ريشه‌ي اين اختلاف نيز چنان‌که گفته شد در عدم همراهي رضا پهلوي با اين گروهک است تا جايي که همان‌ها که ابتدا خيال داشتند وي را به ايران برگردانند و به مسند «پادشاهي» بنشانند، ديگر او را به لقب «شازده‌ بزدل» خطاب مي‌کردند.

با اين حال فولادوند در خيال خام بازگرداندن حکومت پادشاهي به ايران تا جايي پيش رفته بود که اقدام به نگارش «سند پيش‌نويس آيين ريشه‌اي (قانون اساسي) نوين انجمن پادشاهي ايران» هم کرده بود! او و همراهانش تصميم گرفتند که «تا هنگامي که بهترين فرزند ايران، چه دختر و چه پسر، تاج پادشاهي را بر سر نگذاشته است آرام ننشينند» و استراتژي آنان براي رسيدن به اين هدف نيز به قول فولادوند «مشت و گلوله» بود.

اقدامات تروريستي و خرابکارانه
به گفته‌ وزير اطلاعلات، جمشيد شارمهد و گروهش «حدوداً 27 اقدام تروريستي» مرتکب شده‌اند اما نام اين گروه بيش از هر چيز يادآور ماجراي انفجار حسينيه‌اي در شيراز است. بمب‌گذاري در حسينيه شهداي شيراز وابسته به کانون رهپويان وصال، حين برگزاري مراسم در ساعت 21:15 شامگاه 24 فروردين 1387، 14 شهيد و 215 مجروح بر جاي گذاشت. گرچه اواخر فروردين اعلام شد که اين انفجار يک اقدام خرابکارانه نبوده‌ اما حدود يک ماه بعد وزارت اطلاعات اعلام کرد که «عوامل بمب‌گذاري» را دستگير کرده است.

با اين حال سخنگوي اين گروه در گفت‌وگو با تلويزيون فارسي صداي آمريکا دخالت در اين حادثه را رد کرد و مدعي شد که هيچ‌يک از محاکمه‌شدگان ارتباطي با اين گروه نداشته‌اند. اما شارمهد در يکي از برنامه‌هاي تلويزيوني خود گفت که اقدام تروريستي در حسينيه‌ شيراز را انکار نمي‌کند.

از سوي ديگر اقدامات ديگري نظير انفجار پايگاه بسيج در شهر شيراز، انفجار مقابل منزل امام جمعه نهاوند، ترور يکي از دانشمندان هسته‌اي، طرح انفجار مخازن و خطوط انتقال نفت در بندر گناوه، بمب‌گذاري در حرم حضرت معصومه (س) و مجلس شوراي اسلامي، اقدام به خرابکاري در کنسولگري روسيه در رشت، بمب‌گذاري در مشهد، قصد منفجرکردن سد سيوند شيراز، قصد انفجار بمب‌هاي سيانوري در نمايشگاه کتاب تهران و قصد بمب‌گذاري در حرم امام خميني(ره) و مداخله در حوادث پس از انتخابات سال 88 نيز به اين گروه منتسب است. گرچه اين گروه مسئوليت دخالت در حوادث پس ‌از انتخابات را نپذيرفته اما اذعان کرده که اعضاي اين گروه که برخي از آنها «ارتباط تنگاتنگي با جمشيد شارمهد داشته‌اند»، در ارتباط با آن حوادث دستگير و محاکمه شده‌اند.

اين گروه مدعي انجام اقدامات خرابکارانه ديگري در ايران است که در وبسايتش با عنوان «رزمايش‌ها» فهرست شده است. حمله به تجمع روحانيون در شيراز، انفجار حوزه‌ علميه خاتم‌الانبيا در شيراز، انفجار محوطه‌ صداوسيما در شيراز، خرابکاري در متروي تهران – کرج و آتش‌سوزي در پالايشگاهي در شاهرود، از جمله حوادثي است که اين گروه مسئوليت آنها را پذيرفته است.

گذشته از اينها شارمهد و گروهش همواره از طريق رسانه‌هاي خود و در شبکه‌هاي اجتماعي، به آموزش خرابکاري و اغتشاش پرداخته‌اند و مطالب و ويدئوهاي متعددي در اين‌باره در رسانه‌هاي اين گروه موجود است که از آن جمله مي‌توان مطلبي با عنوان «فتح تهران» را نام برد که به آموزش ايجاد اغتشاش و تسخير مراکز مهم دولتي و در نهايت فتح تهران مي‌پردازد!

وبسايت گروه تندر، ارگان رسانه‌اي «انجمن پادشاهي ايران» نيز پس از دستگيري شارمهد در بيانيه‌اي اين تروريست جاني و خطرناک را «اسطوره‌اي خردمند که گيتي کمتر به خود ديده است» توصيف کرد و مدعي شد «انجمن پادشاهي ايران – تندر، حتي با نبود فرمانده هم به مبارزه ادامه خواهد داد»!

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید