غیبت حضرت مهدی تا چه زمانی طول خواهد کشید؟

غيبت حضرت مهدي عليه‌السلام تا چه زماني طول خواهد کشيد؟

در مورد زمان دقيق پايان غيبت حضرت مهدي عليه‌السلام و وقت ظهور ايشان، کسي اطلاعي ندارد و اگر کسي مدعي تعيين وقت ظهور و پايان غيبت بشود، دروغگو است؛ زيرا موضوع پايان غيبت حضرت و اعلام ظهور، فقط به اراده الهي بستگي دارد و خود حضرت مهدي عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف هم منتظر دستور و فرمان ظهور از سوي خداوند است.

به همين دليل نه تنها در روايات، زماني براي ظهور تعيين نشده، بلکه تعيين کنندگان نيز به شدت دروغگو خوانده شده‌اند. فردي به نام مهزم از امام صادق عليه‌السلام پرسيد: «فدايت شوم! ظهور قائم آل محمد صلي‌الله عليه و آله و سلم و تشکيل دولت حق به درازا کشيد؛ پس چه وقت روي مي دهد؟»
حضرت پاسخ دادند: «تعيين کنندگان وقت ظهور دروغ مي گويند، تعجيل کنندگان هلاک مي شوند، و تسليم شوندگان نجات مي‌يابند و به سوي ما باز مي‌گردند.»*1

تعيين وقت نکردن از سوي معصومان عليهم‌السلام و تکذيب وقت گذاران، با توجه به اسرار و حکمت‌هايي است که در نامعلوم بودن آن نهفته است. يکي از آن حکمت‌ها، جلوگيري از سوء استفاده اشخاص ناپاک از اين قضيه است.

البته سخن از نزديک شدن به عصر ظهور، چنان که در روايات نشانه‌هاي ظهور مطرح شده، با اين مطلب منافات ندارد؛ زيرا آن چه در روايات ممنوع و تکذيب شده، اظهار نظر قطعي در مورد ظهور از نظر سال و ماه و روز است، نه نزديک دانستن ظهور.

البته ظهور امام مهدي عجل‌الله تعالي فرجه الشريف شرايطي دارد. در زماني که اين شرايط محقق شود، ظهور نيز تحقق مي‌يابد. مهم ترين اين شرايط و زمينه ها، فراهم شدن ياوران مخلص و توان‌مند و آمادگي جهاني براي پذيرش رهبر معصوم است.

1. کافي، ج1، ص368 ،ح1

پرسش و پاسخ مهدوي

+1
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید