انتصاب سفیر ایران در یمن و پیام های آن

انتصاب سفير ايران در يمن و پيام هاي آن

حسن ايرلو سفير ايران در يمن وارد صنعا شد .

به گفته خطيب سخنگوي وزارت خارجه وي سفير تام الاختيار و فوق العاده جمهوري اسلامي در جمهوري يمن خواهد بود.

اين انتصاب در بطن خود چند پيام مهم دارد.

 بعد از پاسخ امير کويت به پيام تبريک هشام شرف وزير خارجه جنبش انصارالله و خصوصا پخش عمدي آن از تلويزيون رسمي، بسياري از صاحب نظران به اين اعتقاد رسيدند که نگاه جديدي به دولت نجات ملي يمن در برخي کشورهاي غرب آسيا به وجود آمده است.

به عبارتي بسياري از دولت هاي اين منطقه قصد دارند نگاه خود را به بحران يمن اصلاح کرده و ناچارا واقعيت هاي ميداني اين کشور که همان حاکميت دولت نجات ملي است، را بپذيرند و اين تغيير راهبرد از چشم جمهوري اسلامي به عنوان مهمترين پشتيبان خارجي انصارالله دور نمانده است.

 اگر چه از نيمه دوم سال 93 ايران دولت نجات ملي يمن را به صورت دوفاکتو به رسميت شناخت، ولي رابطه ديپلماتيک رسمي در حد رد و بدل کردن سفير به معناي شناسايي دوژوره يعني قطعي و ‌کامل است.

 چندي پيش نيز سردار شکارچي سخنگوي نيروهاي مسلح رسما از حضور مستشاري نظامي ايران در يمن سخن گفت. مواضع وي در واقع برآيند تصميمات شوراي عالي امنيت ملي و ستاد کل نيروهاي مسلح است. به نظر ميرسد از منظر مسئولان ايراني پيروزي ارتش و انصارالله بر ائتلاف سعودي و امارات حتمي شده که تصميم گرفته اند از ملاحظات گذشته در خصوص رسميت بخشيدن به دولت نجات ملي يمن فاصله گرفته و رسما و علنا روابط طبيعي و روال مرسوم ديپلماتيک را با آن برقرار سازند.

 انصارالله در يکسال اخير موفقيت هاي قابل توجهي در بُعد دفاعي و تحولات ميداني کسب کرد. از تصرف کامل استان جوف و پاکسازي جبهه هاي مهم صرواح در شرق و نِهِم در شمال شرق صنعا گرفته، تا محاصره مارب که پايتخت غيررسمي نيروهاي وابسته به عربستان سعودي ست. همچنين توان موشکي و پهپادي مقاومت يمن به شدت افزايش يافته و عرصه را بر ائتلاف سعودي-اماراتي تنگ کرده است.

 پس از برقراري روابط عادي بين برخي دول عرب خليج فارس و مرزبندي جديد آنها با ايران و محور مقاومت، به نظر مي رسد جمهوري اسلامي نيز سعي دارد اهرم فشارهاي بيشتري براي تاثيرگذاري روي اين کشورها براي خود دست و پا کرده و تغايرش را با آنان برجسته تر کند؛ در همين راستا يکي از اين گزينه هاي کاملا مطمئن براي تحقق غيريت سازي مورد اشاره ، علني نمودن و رسميت بخشيدن به حمايت هاي ، سياسي ، نظامي و ديپلماتيک از دولت نجات ملي ست که اکنون بر 70 درصد جغرافياي انساني يمن سيطره دارد.

عليرضا تقوي نيا

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید