دعا و انتظار حقیقی راهکاری برای نجات از گمراهی در عصر غیبت

حجت‌الاسلام‌والمسلمين حسيني قمي در سخنراني که از بستر فضاي مجازي و صحن‌هاي حرم مطهر بانوي کرامت پخش شد، گفت: بعد از شهادت امام هادي عليه‌السلام عده‌اي امامت امام حسن عسکري عليه‌السلام را قبول نداشتند اما عده‌اي نيز امامت را قبول داشتند و با سختي‌هاي زيادي مواجه بودند.

وي افزود: امام حسن عسکري عليه‌السلام در دوران امامت خودشان همواره تحت نظر بودند و در منطقه نظامي زندگي مي‌کردند و حکومت ظالم، حضرت و ياران حضرت را به زندان مي‌انداختند و ايامي که حضرت در زندان نبودند هفته‌اي دو بار خود را به مرکز خلافت معرفي مي‌نمودند و شيعيان نيز اجازه ارتباط با حضرت را نداشتند.

استاد حوزه علميه خاطرنشان کرد: يکي ديگر از سختي‌هاي دوران امامت امام حسن عسکري عليه‌السلام اين بود که امامان قبل از امام حسن عسکري عليه‌السلام، امام بعد از خودشان را معرفي مي‌نمودند اما امام حسن عسکري عليه‌السلام نمي‌توانستند امام بعد از خود را به‌طور عمومي معرفي نمايند چون دشمنان درصدد دستگيري و قتل امام زمان عجل‌الله تعالي فرجه الشريف بودند.

حسيني قمي تأکيد کرد: امام حسن عسکري عليه‌السلام بين اعلام عمومي و مخفي نگه‌داشتن يک‌راه سوم انتخاب نمودند و اين بود که حضرت امام زمان عجل‌الله تعالي فرجه را به‌عنوان امام بعد از خودشان به شيعيان خاص معرفي نمودند.

وي يادآور شد: امام حسن عسکري عليه‌السلام در مجالس مختلف و در مناسبت‌هاي گوناگون فرزند بزرگوار خود را به شيعيان و خواص معرفي مي‌نمودند که معرفي امام زمان عج‌الله تعالي فرجه الشريف به «احمد بن اسحاق قمي» نمونه‌اي از اين موارد است.

سخنران حرم بانوي کرامت افزود: متأسفانه امروزه بيداري و هوشياري براي بعضي از جوانان شيعه کم شده است و هر پرچم و صدايي از هرجايي بلند مي‌شود دنبالش راه مي‌افتند و به يماني‌هاي کذاب و… ملحق مي‌شوند؛ امام دوازدهم را امام حسن عسکري عليه‌السلام به احمد بن اسحاق نشان داد اما احمد بن اسحاق درخواست نشانه نمود که اين نشان‌دهنده هوشياري شيعه بود.

وي در ادامه گفت: اوج ادعاي يماني‌هاي کاذب اين است که در خواب نشانه معرفي مي‌کنند اما بايد به آن‌ها گفت اين‌گونه خواب‌ها شيطاني است و منشأ آن شيطان است و با خواب نمي‌توان اعتقاد را درست کرد.

حسيني قمي خاطرنشان کرد: جوانان شيعه بايد هوشيار و بيدار باشند و به اين ادعاهاي کذب توجهي نکنند و اعتقاد و باور خود را با خواب‌وخيال گره نزنند.

استاد حوزه علميه يادآور شد: بر اساس فرموده امام حسن عسکري عليه‌السلام فرزند بزرگوارشان در غيبت خواهند بود و افرادي در اين عصر غيبت از گناه و گمراهي نجات پيدا مي‌کنند که خداوند آن‌ها را در راه دين ثابت‌قدم نگه دارد و شرط اين ثابت قدم ماندن انتظار حقيقي و دعا براي فرج و ظهور امام زمان عجل‌الله تعالي فرجه الشريف است.

وي در ادامه گفت: از مشکلات ديگري که امام حسن عسکري عليه‌السلام داشتند اين بود که عده‌اي از وکلا و اطرافيان امام به طمع دنيا و پول از مسير خود منحرف مي‌شدند و اموال امام را تصرف مي‌نمودند و ازجمله وکلاي منحرف شخصي است به نام «عروه بن يحيي» که امام از وي برائت جستند و وي را لعن نمودند.

حسيني قمي تأکيد کرد: با تمام سختي‌هايي که حضرت داشتند و تحت نظر بودند اما گاهي روزنه‌هايي پيدا مي‌شد و امام حسن عسکري عليه‌السلام شاگرداني تربيت مي‌نمودند که در حيات علمي حضرت نام 200 نفر از راويان ذکرشده است که در نوع خود بسيار مهم است.

سخنران حرم بانوي کرامت در پايان گفت: آثار و برکات حيات علمي امام حسن عسکري عليه‌السلام بعد از شهادت حضرت ظاهر شد مخصوصاً اوج فقاهت در شهر مقدس قم که مرکز محدثين و فقهاي بزرگي بود که باعث شد حضرت معصومه سلام‌الله عليها نيز اين شهر را براي سکونت انتخاب نمايند و اين برکت تا امروز براي تاريخ شيعه مي‌درخشد و تأسيس حوزه علميه و مهاجرت علما به اين شهر مقدس تماماً به احترام و برکت اين بانوي کرامت است.

منبع:مهر

+1
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید