دعوای کرونایی درشورای امنیت

دعواي کرونايي درشوراي امنيت 

 

ايالات متحده در راستاي جنگ رسانه‌اي با چين بر استفاده از «ويروس ووهان» به جاي کوويد-19 و درج آن در قطعنامه شوراي امنيت  اصرار داشت که همين مساله مانع از به ثمر رسيدن يک جمع‌بندي شد.

 

نمايندگي استوني در سازمان ملل متحد که اکنون عضو غير دائم شوراي امنيت است، روز گذشته تلاش کرد تا قطعنامه‌اي را درباره ويروس کرونا مطرح کند اما دولت ترامپ به ديپلمات‌هاي خود فشار آورده است تا از واژه «ويروس چيني» يا «ويروس ووهان» استفاده کنند.
اين رويه، هرگونه اقدام موثر براي پاسخ جهاني به اين بيماري را مختل مي سازد چرا که چين به هيچ وجه حاضر نيست اين مساله رخ دهد بلکه خواستار آن است که در قطعنامه‌هاي شوراي امنيت، عملکرد اين کشور در مهار و مبارزه با کوويد-19 تحسين شود.

 

دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا و مايک پمپئو وزير خارجه وي، تاکنون بارها در نشست‌هاي مختلف خبري از واژه «ويروس چيني» استفاده کرده‌اند و آن را در تقابل با ادعاي چين مبني بر اينکه اين ويروس از سوي نظاميان آمريکايي منتشر شده است، مي‌دانند.
مساله اي که در داخل آمريکا منجر به رشد نژادپرستي و حمله به شهروندان چيني تبار شده است تا اينکه ترامپ مجبور شد در يادداشت توئيتري خود و همچنين در نشست خبري مربوط به کرونا تاکيد کند اين ويروس هيچ ارتباطي به اين شهروندان ندارد.

 

پمپئو در نشست خبري روز چهارشنبه هم بار ديگر بر چيني بودن اين ويروس تاکيد کرد و منابع خبري هم گزارش دادند که اصرار وي براي درج اين نام در بيانيه پاياني نشست مجازي گروه7 باعث شد تا اين بيانيه تصويب نشود.

 

به گزارش شبکه خبري ان بي سي، فرانسه هم متني را براي شوراي امنيت ارائه کرده است که در آن خواستار “قطع کلي و فوري خصومت در همه کشورها” شده است تا منابع لازم براي مبارزه با کرونا در اختيار همگان قرار گيرد. در اين متن بر آتش بس 30 روزه در مناطق درگيري تاکيد شده است.

 

اما نمايندگي آمريکا در سازمان ملل متحد در صدد است در ويرايش اين متن، از نام «ووهان» به جاي ويروس کرونا (کوويد-19) استفاده کند.
اين خواسته‌ با سد چين به عنوان يکي از اعضاي دائم و داراي حق وتو در شوراي امنيت روبرو شده است و ايالات متحده را به “اقدامات غيرمسئولانه” متهم کرده‌اند.

 

نماينده دائم چين در سازمان ملل متحد نوشت: ما از انتخاب ايالات متحده براي استفاده از اين فرصت به منظور سياسي کردن شيوع اين ويروس و سرزنش چين که ما به شدت با آن مخالف هستيم، شگفت زده شديم. اتهامات بي اساس و ساختگي مخرب ايالات متحده با هدف خدشه دار کردن مسئوليت‌هاي خود، فضاي همکاري هاي جهاني را در مهار شيوع اين بيماري به شدت مسموم کرده است.

 

#خبر

#اخبار

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید