کنسرت رایگان در پاسخ به حمله وحشیانه

«در دهه هفتاد ميلادي وقتي اختلافات سياسي در جامائيکا تبديل به جنگ داخلي شد، به خانه باب مارلي، خواننده و گيتاريست جامائيکايي حمله کردند اما او در اقدامي صلح‌طلبانه دو روز بعد کنسرت رايگان موسيقي برگزار کرد تا اعلام کند فقط به دنبال صلح و دوستي است.»

به گزارش ايسنا، سايت شبکه خبري الجزيره به نقل از روزنامه شناخته‌شده روسي «ايزوستيا» درباره باب مارلي ـ خواننده، ترانه‌سرا و گيتاريست ـ که در روزهاي گذشته سالروز تولدش بود، چنين نوشت: باب مارلي در فوريه 1945 متولد شد. او يکي از برجسته‌ترين چهره‌هاي معاصر جامائيکا و فعال اجتماعي بود.

در دوران نوجواني‌اش طعم تبعيض نژادي را چشيد و در جواني به واسطه فعاليت‌هاي اجتماعي صلح‌طلبانه مدال صلح جهان سوم را از سازمان ملل دريافت کرد. او خواننده‌اي بود که توانست جنگ داخلي در کشورش را متوقف کند. سياه‌پوستان افراطي و سفيدپوستان نژادپرست او را مورد انتقاد قرار مي‌دادند زيرا او براي وحدت آفريقا تلاش مي‌کرد.

مارلي در سال 1972 به واسطه تواضعش در سطح جهاني معروف شد. او در يکي از سخنراني‌هايش گفته بود: «من عاشق گيتارم هستم اما گمان نمي‌کنم که آن را به خوبي بنوازم». اين صحبت او بيشتر به شوخي شبيه بود زيرا اريک کلاپتون (گيتاريست مشهور انگليسي) به او لقب «الهه گيتار» را داده بود و از او به عنوان بهترين نوازنده گيتار در جهان نام برده بود.

باب مارلي در سال 1977 به سرطان دچار شد و پس از دو سال مبارزه با بيماري در سال 1981 و در 36 سالگي جان خود را از دست داد. با وجود اينکه به چهل سال نرسيد اما ميليون‌ها طرفدار داشت.
او در واپسين لحظات عمر خود اين جمله قابل تامل را بر زبان آورده است: «با پول نمي‌توان زندگي را خريد.»

نخست‌وزير جامائيکا درباره مارلي چنين گفته است: «نمي‌توان اين شخص را از حافظه‌ها پاک کرد. او جزئي از حافظه ملت است.»

+1
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید