وزیری که بر خلاف ادعای خود عمل میکند!

وزيري که بر خلاف ادعاي خود عمل ميکند!

 

خيز بلند زنگنه براي نابودي پژوهش

 

روزي نويسنده جواني از جرج برنارد شاو پرسيد:
“شما براي چه چيزي مي‌نويسيد استاد؟”
پاسخ شنيد:
“براي يک‌لقمه‌نان.”
نويسنده جوان هم پاسخ داد: “متأسفم! برخلاف شما من براي فرهنگ مي‌نويسم.”
برنارد شاو هم به اين جمله بسنده کرد: 
“عيبي ندارد، هرکدام از ما براي چيزي مي‌نويسيم که نداريم.”

 

اين حکايت، شبيه آن چيزي است که زنگنه درباره پژوهش در پيش‌گرفته است!
ادعاهاي بسيار بزرگ که تنها و تنها در قامت کلمات باقي مانده است.

در کنار ويژگي‌هاي خاص ژنرال در مديريت صنعت نفت، يکي از بارزترين آن‌ها «دست به حذف» و انحلالي است که به بخش مهمي از رفتار مديريتي تبديل‌شده است. هر آنچه ژنرال نپسندد حذف مي‌شود ولو آنکه خودش سال‌ها بعد منتقدش شود!

 

مثلاً وي در دهه70 آموزشگاه‌هاي فني را تعطيل کرد و به سراغ تأسيس دانشکده‌هاي نفت در دانشگاه‌هاي کشور رفت، به اين بهانه که صنعت نفت، تکنسين نمي‌خواهد بلکه به نيروي تحصيل‌کرده دانشگاهي نياز دارد.
اما خودش در دور جديد وزارتش از کمبود تکنسين گله کرد و گفت صنعت نفت فارغ‌التحصيل دانشگاهي نمي‌خواهد، اين صنعت به تکنسين نياز فراوان دارد درحالي‌که فراموش مي‌کرد وضعيت امروز منابع انساني و نيروها، حاصل همان تفکر انحلالي است.

نکته جالب در تصميمات مديريتي مقام عالي وزارت نفت آن است که درباره هرچه ادعا مي‌کند، عملکردي زير صفر از خود به‌جاي مي‌گذارد!

 

پژوهش يکي از همان بخش‌هايي است که زنگنه بر آن تأکيد دارد اما درعمل، کاملاً در تضاد با پژوهش حرکت مي‌کند.
در مهر سال جاري وي به‌صورت رسمي و البته زيرکانه به سمت انحلال سه نهاد پژوهشي قدم برداشت. او قصد دارد دانشگاه نفت، پژوهشگاه صنعت نفت و موسسه مطالعات بين‌المللي انرژي را حذف کرده تا با خيال راحت به سمت پياده‌سازي ايده‌هاي خطرناک خود گام بردارد آن‌هم در سال پاياني صدارتش.

او از کارکنان اين نهادها خواسته است اگر نمي‌خواهند زير نظر وزارت علوم باشند به ساير بخش‌هاي صنعت نفت نقل‌مکان کنند؛ اين به معناي تهي کردن اين نهادها از افرادي است که سال‌هاست کارشان پژوهش است تا با خيالي آسوده، اين سه نهاد را از بين ببرد.

 

زنگنه در اولين روز هفته پژوهش به پژوهشگاه صنعت نفت رفت و با حمله به نيروهاي اين نهاد گفت:
«من از کارمندي که ساعت 8 تا 4 بعدازظهر‌ مي‌آيد، توقع پژوهش ندارم و از او پژوهش درنمي‌آيد».

بااين‌وجود و با توجه به تأکيد وي بر کار پژوهش سؤال اساسي آنجاست که طي 6سال اخير نهادهاي پژوهشي نفت در دستان چه کساني بوده است؟

 

به پژوهشگاه مي‌پردازيم؛
وقتي زنگنه سال92 به وزارت نفت آمد حميدرضا کاتوزيان که کاملاً يک چهره سياسي و غيرنفتي است را به سمت رياست اين پژوهشگاه منصوب کرد!
اين نماينده سابق مجلس، با خيالي راحت پژوهشگاه را تبديل به محل استراحتش کرد و در سلسله اقدامات فاجعه‌آميز، ريشه پژوهشگاه را خشکاند.
کاتوزيان هر 13روز يک‌بار حکم انتصاب و برکناري صادر مي‌کرد و در همان دوران، تنها کارايي پژوهشگاه اختصاص زمين چمنش به تمرينات تيم ملي فوتبال و ميزباني از همايش‌ها و هم‌انديشي‌ها بود.
کاتوزيان 4سال را اين‌گونه با پژوهشگاه سپري کرد و وقتي عمر مديريتش به سرآمد، چهره سياسي ديگر و از دوستان گعده‌اي زنگنه جايگزين وي شد.

جعفر توفيقي وزير اسبق علوم با پيشنهاد زنگنه مديريت پژوهشگاه را در دست گرفت که در اين دوره هم اتفاق خاصي رخ نداد تا طي اين 6سال پژوهشگاه صنعت نفت به اضمحلال نزديک شود.

در سال 92 همان نيروهايي مشغول به فعاليت بودند که در دولت گذشته نيز بر سر کار بودند و در همان مدت اقدامات ارزشمند بسياري انجام شد ولي ازآنجاکه زنگنه مدل فکري خود را دارد، همه‌چيز را ويران کرد.

 

زنگنه استاد مسلم خراب کردن است؛ پس از نابودي دانشگاه صنعت نفت و آموزشگاه‌هاي فني، به سراغ نخستين پژوهشگاه کشور با 60سال سابقه رفته است.
دلسوزان اين اقدام زنگنه را برخلاف منافع کشور مي‌دانند اما او علاقه ويژه‌اي دارد تا پيش از پايان وزارتش، چند نهاد باقي‌مانده را نيز معدوم کند و البته خود را شخصيتي بداند که حداقل 10سال جلوتر از زمانش ايستاده است.

او بر پژوهش تأکيد دارد اما کليدداران پژوش را از دوستان سياسي و محفلي خود انتخاب مي‌کند! کاتوزيان و توفيقي و بيطرف و … همه و همه از افرادي هستند که پژوهش را به نازل‌ترين سطح خود رساندند و حالا که عمق ضربات آن‌ها مشخص‌شده است، ژنرال مشکل را جاي ديگري مي‌داند و مي‌گويد پژوهشگاه و دانشگاه و موسسه مطالعات بايد منحل شوند. به همين راحتي!!

مشکل امروز نفت، عدم کارايي پژوهش نيست، چالش اساسي آنجاست که کسي از پژوهش مي‌گويد و دنبال افزايش راندمان امور پژوهشي است که تنها ايده‌اش براي تحققش، سخنراني و ادعاهايي است که خودش مانع تحققش است!

 

وحيد حاجي پور

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید