طرفداران متعصب فوتبال بالاترين سطح استرس را تجربه مي‌کنند

پژوهشگران “دانشگاه آکسفورد” در مطالعه اخيرشان اظهار کرده‌اند افرادي که به شدت به ورزش فوتبال علاقه‌مندند بالاترين سطح پاسخ استرس فيزيولوژيکي را هنگام تماشاي فوتبال تجربه مي‌کنند.

اخيرا پژوهشگران “دانشگاه آکسفورد” نتايج مطالعه‌اي که بر روي برخي افراد در جام جهاني 2014 برزيل بود را منتشر کردند و طي آن ارتباط علمي اين موضوع را تاييد کردند. آنها اعلام کردند افرادي که هوادار متعصب تيم خاصي بودند هنگام تماشاي فوتبال تيم خود داراي سطح بالاي کورتيزول(هورمون استرس) بودند.

طي اين مطالعه دانشمندان قبل، در حين و بعد از شروع بازي، بزاق داوطلبان را جمع آوري کردند. آنها اين داده‌ها را هنگام بازي تاريخي برزيل در برابر آلمان جمع آوري کردند. بازي فوتبال تيم ملي برزيل و آلمان در مرحله نيمه‌نهايي جام جهاني 2014 در تاريخ 8 ژوئيه 2014 در ورزشگاه مينيروي شهر بلو هوريزونته برگزار شد و در پايان آلمان با نتيجه 7–1 ميزبان جام جهاني را شکست داد.

دکتر “مارتا نيوسان”(Martha Newson) پژوهشگر اين مطالعه از دانشگاه آکسفورد گفت: جالب توجه است که هيچ تفاوت در غلظت کورتيزول بين زن و مرد وجود ندارد. به رغم تصورات پيشين مبني بر اينکه مردان تمايل بيشتري به تيم‌هاي فوتبال خود دارند، مطالعات نشان داد زنان کمي بيش از آقايان به تيم ملي خود علاقه دارند.

به گزارش ايسنا، وي در انتها گفت: اين گونه افراد در معرض خطر حملات قلبي قرار دارند بنابراين باشگاه‌ها مي‌توانند غربالگري‌هاي قلبي يا اقدامات درماني مناسبي را براي هواداراني که بيشترين ميزان استرس را در طول بازي دارند، در نظر بگيرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.