عالمی که زنده به گور شد

به مناسبت سالگرد درگذشت علامه شيخ طبرسي

فضل بن حسن معروف به شيخ طبرسي، از علما و مفسرين بزرگ شيعه در قرن پنجم است که شاگردان به نامي همچون رضى الدين حسن بن فضل طبرسى صاحب کتاب شريف مکارم الأخلاق‌، ابن شهر آشوب مازندرانى مؤلف کتاب معالم العلماء، شيخ منتجب الدين صاحب فهرست‌ و قطب الدين راوندى را در مکتب خود تربيت نمود.

ايشان نويسنده تفسير گرانسنگ مجمع البيان و جوامع الجامع است که به اعتراف علماي بزرگ اهل‌سنت همچون شيخ شلتوت از علماي الازهر مصر، در بين کتاب‌هاي تفسيري قرآن بي‌‌همتاست. اما نوشتن اين تفسير گران‌بها داستان جالبي دارد که به اختصار به آن اشاره مي‌کنم.

روزي شيخ طبرسي درحال تدريس در کلاس درس دچار سکته شده و از هوش مي‌روند. مردم نيز به خيال اينکه ايشان از دنيا رفته مراسم تشييعي برايش تدارک ديده و ايشان را به خاک مي‌سپارند، درحاليکه شيخ طبرسي هنوز زنده بود. اينگونه مي‌شود که شيخ زنده به گور مي‌شود. وقتي مردم از خاکسپاري شيخ فارغ مي‌شوند، ايشان به هوش مي‌آيد و متوجه مي‌شود که زير تلي از خاک قرار دارد و بالاي سرش نيز سنگ لحدي است که توان جابجايي و تکان دادن آن را ندارد. در همان حال به خداوند متوسل شده و نيت مي‌کند اگر بتواند از آن وضعيت جان سالم به در ببرد مابقي عمر خود را صرف تأليف و تفسير قرآن نمايد. همان روز مردي از اهالي شهر که براي امرار معاش به کفن دزدي مشغول بوده از ماجراي کفن و دفن شيخ مطلع مي‌گردد و براي سرقت کفن شيخ شبانه راهي قبرستان مي‌شود. او پس از اينکه خود را به قبر شيخ مي‌رساند مشغول نبش قبر مي‌شود، اما همين که قصد بيرون آوردن کفن را از تن شيخ ميکند ناگهان شيخ طبرسي مچ او را مي‌گيرد و به او مي‌فهماند که زنده است و از او درخواست مي‌کند که به او کمک کند تا به شهر بازگردد، و در ازاي اين کار مزدي را هم براي او در نظر مي‌گيرد. اينگونه مي‌شود که پس از مراجعت از قبرستان، آن مرد کفن دزد توبه نموده و با کمک شيخ طبرسي زندگي جديدي را شروع مي‌کند. شيخ نيز نذر خود را ادا نموده و تفسير شريف مجمع البيان به رشته تحرير در مي‌آيد تا امروزه جهانيان از ثمرات آن بهره برند.

يادداشت: محمدامين اصغري

0
به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید