همکاری امنیتی جدید عربستان با آمریکا بر ضد ایران

 

ارتش عربستان به واشنگتن وعده داد اطلاعات جمع‌آوری شده خود را درباره ایران، سوریه و داعش در اختیار نیروهای آمریکایی قرار دهد.

به گزارش مصاف، روزنامه آمریکایی واشنگتن اگزمینر به نقل از یک مقام آگاه در کاخ سفید نوشت ارتش عربستان سعودی وعده داده است در چارچوب همکاری‌های امنیتی خود با دولت جدید آمریکا، اطلاعات جمع‌آوری شده خود را درباره ایران، سوریه و داعش در اختیار نیروهای آمریکایی قرار دهد.
یک مشاور کاخ سفید این اقدام عربستان را در راستای تحقق اهداف ائتلاف، مفید توصیف کرد.
“اد رویس”، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان آمریکا، در اظهاراتی گفت: اطلاعاتی که متحد ما در خاورمیانه در اختیارمان قرار می‌دهد برای مواجهه با شرایطی که اکنون در سوریه وجود دارد و برای رویارویی با بشار اسد دارای اهمیت حیاتی است. عربستان به روشنی اعلام کرد از آمریکا در توسل به زور علیه رئیس جمهور سوریه، در ماجرای به کارگیری تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان، حمایت می‌کند.
ارتش عربستان وعده داد دوران جدیدی از مشارکت اطلاعاتی را با آمریکا آغاز خواهد کرد. به همین منظور اعلام کرده است همکاری جدید با آمریکا برای مبارزه با داعش، ایران و بشار اسد که از حمایت روسیه برخوردار است، حیاتی است.
ژنرال “احمد حسن محمد عسیری”، مشاور نظامی ارتش عربستان، در این باره گفت: آمریکایی‌ها می گویند هوای ما را دارند و عربستان از اینکه دولت جدید آمریکا توجه ویژه‌ای به خاورمیانه دارد، استقبال می کند.
رویس نیز مانند عسیری، همکاری اطلاعاتی عربستان را با آمریکا حیاتی توصیف کرد. وی در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: حمایت عسیری از به اشتراک گذاری اطلاعات نشانه درکی آشکار از حقیقتی است که ثابت می‌کند مبارزه با تروریسم فراتر از میدان جنگ خواهد بود.
 رویس مدعی شد آمریکا قدردان تلاش سعودی‌ها برای متوقف کردن روند تامین منابع مالی تروریست‌ها و تضعیف آنها است. این نماینده جمهوری‌خواه در سخنانی عجیب ادعا کرد عربستان برای ممانعت از جذب جوانان آسیب پذیر به گروه‌های تروریستی تلاش زیادی به کار بسته و تروریست‌های بازداشت شده را تشویق به کنار گذاشتن اعمال افراط گرایانه کرده است.
عربستان وعده همکاری اطلاعاتی ارتش این کشور با آمریکا را در نشست اخیر نمایندگان ۶۸ کشور جهان درباره سوریه که به میزبانی واشنگتن برگزار شد، مطرح کرد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان