همه‌پرسی ضدمهاجرت بر علیه مسلمانان در مجارستان shia muslim                  

مسلمانان در مجارستان نگران برگزاری همه‌پرسی ضدمهاجرتی هستند که دولت این کشور امروز برگزار می‌کند و از افزایش احساسات منفی علیه مسلمانان در نتیجه برگزاری این همه‌پرسی سخن می‌گویند.

به گزارش مصاف، در این همه‌پرسی که امروز، ۱۱ مهرماه، برگزار می‌شود، از مردم مجارستان پرسیده می‌شود که «آیا با حکم اتحادیه اروپا مبنی بر پذیرش تعداد مشخصی از مهاجران در داخل کشورشان موافق هستند؟».
غرض‌ورزی و جانبداری دولت مجارستان در این همه‌پرسی کاملاً مشخص است؛ یکی از بیلبوردهای نصب شده شهری از شهروندان مجار می‌پرسید: «آیا می‌دانید که حملات تروریستی پاریس توسط مهاجران انجام شد؟»
روحانی یکی از مساجد بوداپست می‌گوید: گفته می‌شود که این همه‌پرسی علیه مهاجرت برگزار می‌شود اما در حقیقت علیه اسلام است؛ این نظر اکثر مردم است.
وی افزود: از آنجایی که درصد زیادی از مهاجران مسلمان هستند، این همه‌پرسی به صورت غیرمستقیم علیه اسلام است و مسلمانان مجارستان مسائل ناشی از آن را کاملاً حس کرده‌اند.
«ویکتور اوربان»، نخست‌وزیر مجارستان به‌تازگی اعلام کرد که پناهجویان مسلمان هویت و فرهنگ مسیحی مجارستان را تخریب خواهند کرد.
دولت راست‌گرای مجارستان به سرپرستی اوربان، پیرو سیاست‌های ضدمهاجرتی است.
مسلمانان مجارستان در پی سخنان اخیر اوربان و برگزاری رفراندوم مقابله با مهاجرت، احساس سرخوردگی می‌کنند.
یکی از شهروندان مسلمان می‌گوید: «احساس می‌کنم که کشورم در حال انکار امثال من است. من خودم را یک مجارستانی خوب می‌دانم و می‌خواهم همینطور هم بمانم اما اگر مردم مرتب با چنین تبلیغاتی محاصره شوند، تحت تأثیر قرار خواهند گرفت».
شورای اروپا در سال ۲۰۱۵ از مجارستان خواست ۱۳۰۰ پناهجو را در کشور خود بپذیرند.
آخرین سرشماری انجام شده در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که حدود ۶ هزار مسلمان در کشور ۹ میلیونی مجارستان زندگی می‌کنند.
منبع: ایکنا