هزینه یکصد میلیون دلاری آمریکا برای حمله به سوریه

  

آمریکا یکصد میلیون دلار برای پرتاب ۵۹ موشک Tomahawk به پایگاه هوایی سوریه هزینه کرد.

به گزارش مصاف، قیمت ۵۹ موشک نوع Tomahawk که آمریکا از آن علیه پایگاه هوایی سوریه استفاده کرد، به یکصد میلیون دلار می رسد.
بر اساس این گزارش، تخمین قیمت این موشک ها بر اساس تراز وزارت دفاع آمریکا در سال ۲۰۱۴ است. در آن زمان این موشک ها هرکدام یک میلیون و ۵۹۰ هزار دلار قیمت گذاری شده بودند که با توجه به این مطلب، ۵۹ موشکی که از مدیترانه به سوی سوریه پرتاب شدند ۹۳ میلیون و ۸۱۰ هزار دلار هزینه در بر داشته اند. حال با توجه به اینکه این قیمت مربوط به دو سال پیش است، بنابراین اکنون بهای آن باید به صد میلیون دلار برسد.
طرح موشک های نوع Tomahawk در سال ۱۹۷۲ معرفی و نخستین موشک از این نوع در سال ۱۹۸۳ بکار گرفته شد. اولین پرتاب آن در روز ۱۷ ژانویه ۱۹۹۱ در جنگ خلیح فارس و در عملیات ‘دزرت استورم’ که به اشغال خاک عراق کشیده شد، به ثبت رسید. آمریکا با پرتاب این موشک ها زمینه را برای حمله متحدان و اشغال عراق آماده کرد.
هر یک از این موشک ها شش متر و نیم طول و ۱۶۰۰ کیلو وزن دارد و می تواند ۴۵۳ کیلوگرم مواد منفجره را حمل کند. این موشک توان پرواز در ارتفاع پایین را دارد و حداقل ارتفاع آن از سطح زمین به ۱۰ متر و از سطح دریا به ۵ متر می رسد و نسبت به موشک های بالستیک کندتر است و سرعت آن به ۸۸۰ کیلومتر در ساعت می رسد اما بسیار دقیق تر از آنها عمل می کند و تنها در آستانه رسیدن به هدف دیده می شود. رادارهای زمینی نیز می توانند تنها ۳۰ ثانیه قبل از اصابت به هدف آن را ردیابی کنند.
این نوع موشک از بدو پرتاب تا آخرین لحظه تصاویر را مخابره می کند تا اینکه بتوان ارزیابی دقیقی از خسارت وارد شده بدست آورد.
منبع: ایرنا