مصافحه با دشمن در تشییع جنازه یک قاتل! shia muslim                  

مشارکت محمود عباس در مراسم تدوین رئیس سابق رژیم صهیونیستی، تحلیل‌ها و انتقادات مختلفی را به دنبال داشت؛ چرا که این رژیم، از اساس رژیمی تجاوز کار است و “شیمون پرز” نیز یکی از برجسته‌ترین افراطگرایان در آن بود و ماهیتا مرد صلح نبود.

به گزارش منتظران مهدی عج، روزنامه “السفیر” در مقاله ای به قلم “حلمی موسی” نوشت: مراسم تدفین “شیمون پرز” –رئیس سابق رژیم صهیونیستی- فرصتی را برای نمایان شدن بسیاری از جنبه ها و پیجیدگی های سیاسی و به ویژه نزاع عرب ها با دشمن اسرائیلی نمایان ساخت. بیش از ۹۰ هیئت رسمی از کشورهای جهان به سرزمین های اشغالی آمدند و در میان آن هیئت هایی عربی حضور داشتند که مهم ترین آنها هیئت فلسطینی به ریاست “محمود عباس” –رئیس تشکیلات خودگردان- بود.

مشارکت محمود عباس در این مراسم، تحلیل ها و انتقادات مختلفی را به دنبال داشت؛ چرا که این رژیم، از اساس رژیمی تجاوز کار است و “شیمون پرز” نیز یکی از برجسته ترین افراطگرایان در آن بود و ماهیتا مرد صلح نبود.
در هر صورت، برخی از تحلیلگران در اسرائیل تصریح کردند که این تشییع جنازه و مشارکت هیئت های بین المللی و منطقه ای در آن، با واقعیت این رژیم تفاوت دارد. تصویر کلی این مشارکت، به مفهوم تشکر از این رژیم عبری نیست، بلکه بیشتر به خاطر این باور متوهمانه بوده است که “پرز” مرد صلح بود و هنگامی که این باور با این اعتقاد تثبیت شده در نزد بسیاری، مبنی بر اینکه “بنیامین نتانیاهو” –نخست وزیر کنونی- کاملا با این تصویر متناقض است، تفاوت به بیشترین شکل خود آشکار می شود.
بسیاری از رسانه های دشمن اعلام کردند که اعضای عرب کنیست، آنچه برخی طرف های بین المللی و عرب در پرز دیده اند را در او ندیده اند و بیشتر این نمایندگان، تشییع جنازه او را تحریم و اعلام کردند که اعتقاد ندارند شیمون پرز مرد صلح بوده است.
“أیمن عوده” –رئیس لیست مشترک کنیست- در پیامی توئیتری نوشت: “یاد پرز نزد بیشتر عرب ها با روایتی که روزهای اخیر شایع شده است، تفاوت دارد؛ شاید او در سایه مشارکت با عرب ها در مسیر صلح قرار گرفته بود، ولی در مورد ساخت مستعمره ها و تأمین امنیت، ما با او مخالف بودیم.”
ولی تشکیلات خودگردان فلسطین و رئیس آن، نظر دیگری داشت؛ به گونه ای که هیئتی بلندپایه از فلسطین متشکل از “محمود عباس” –رئیس تشکیلات- و تعدادی از سران آن مانند صائب عریقات، محمد المدنی و حسین الشیخ، به قدس اشغالی آمدند.
منابع اسرائیلی بیان داشتند که محمود عباس مهم ترین مقام عربی بود که در تشییع جنازه پرز حضور یافته بود. مشارکت هیئت های عربی از کشورهایی مانند مصر، اردن و مغرب، انتقادات تندی را در محافل عربی مخالف به ویژه در سایت های ارتباط جمعی به دنبال داشت و این انتقادات پس از آنکه مشخص شد بر سر حضور محمود عباس در مراسم و مکان ایستادن او در صف، در داخل رژیم صهیونیستی اختلاف وجود داشته است، تشدید شد.
ولی با این وجود، بزرگترین نکته جنجال برانگیز در این مراسم، هنگامی بود که محمود عباس با نتانیاهو دیدار کرد.
بسیاری از تحلیلگران، این اقدام را آخرین مشارکت سیاسی پرز به حساب آوردند. نتانیاهو خود، کسی بود که با درخواست محمود عباس برای مشارکت در تشییع جنازه موافقت کرد و براساس گزارش رسانه های دشمن، محمود عباس به نتانیاهو گفته است: “مدت هاست که با یکدیگر دیدار نداشته ایم.” و نتانیاهو در پاسخ گفته است: “من واقعا از حضور تو در این مراسم قدر دانی می کنم.” این درحالی است که همه می دانند نتانیاهو و “افیگدر لیبرمن” –وزیر خارجه اسرائیل-، هر صبح و شام اعلام می کنند که محمود عباس با ما ارتباطی ندارد و شریک ما نیست.
در هرصورت، مشارکت محمود عباس در تشییع جنازه شیمون پرز، انتقادات شدیدی را در  محافل فلسطینی و عربی و حتی اسرائیلی به دنبال داشت؛ به گونه ای که “نفتالی بنت” –وزیر آموزش رژیم صهیونیستی- با انتقاد از نتانیاهو با عباس پرسید: “چرا ما باید برای دست دادن به محمود عباس عجله کنیم؟ نمی فهمم چرا به کسی که به کشتن اسرائیلی ها تشویق می کند، دست داده ایم؟”.
منبع: شبستان