محاکمه نخستین زن شیعه در عربستان

دادگاه عربستان برای نخستین بار یک زن شیعه را به علت شرکت در تظاهرات محاکمه کرد.

به گزارش مصاف، دادگاه عربستان برای نخستین بار یک زن شیعه را به اتهام مشارکت در تظاهرات شیعیان در منطقه قطیف واقع در شرق این کشور محاکمه کرد.
این برای نخستین بار است که یک زن به اتهام اعتراض و تحریک طایفی محاکمه می شود؛ درحالی که سازمان های حقوقی اعلام کردند که دهها مرد به همین اتهام تاکنون محاکمه شدند.
روزنامه عربستان عکاظ که خبر این محاکمه را منتشر کرده است، از هویت این زن پرده برنداشته است، اما اعلام کرده است که وی ۴۳ سال دارد.
این روزنامه اعلام کرد: وی نخستین زنی است که به دست داشتن در فعالیت تروریستی در قطیف منطقه شیعه نشین شرق عربستان که صحنه اعتراض های اجتماعی است، متهم شده است.
عکاظ می افزاید: دادستانی در جلسه دادرسی روز دوشنبه در ریاض این زن را به ارتکاب جرائمی نظیر اخلال در امنیت، وارد آوردن خسارت و اشاعۀ  فتنۀ قومی متهم کرد.
«عالی الدبیسی» مدیر سازمان حقوقی عربستان که مقرش در برلین است، گفت:بیش از ۲۰۰ مرد به اتهام حضور در تظاهرات محکوم شدند و مجازات برخی از آنها اعدام است.
الدبیسی گفت: اسم این زن، «نعمیه المطرود» و پرستار است.
از آغاز اعتراض ها در جهان عرب در سال ۲۰۱۱ میلادی، منطقه قطیف شاهد تظاهرات های گسترده ضد دولتی بوده است؛ شهر قطیف در منطقه شرقی عربستان قرار دارد و بیشتر شیعیان که از در حاشیه بودن شکایت دارند، در این منطقه زندگی می کنند.
منبع: شفقنا