«مجوز فیفا برای برگزاری مسابقات در زمین‌های سرقت‌شده» shia muslim                  

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) از برگزاری مسابقات فوتبال در اراضی «سرقت‌شده» در کرانۀ اشغال شدۀ باختری حمایت کرده است.

به گزارش مصاف، سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) از برگزاری مسابقات فوتبال در اراضی «سرقت‌شده» در کرانۀ اشغال شدۀ باختری حمایت کرده است.
این گروه حقوق بشری که در نیویورک مستقر است، دوشنبه (۵ مهر) در گزارشی این موضوع را مطرح کرد.
در این گزارش آمده است: «فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، با صدور مجوز برگزاری مسابقات در آنجا در فعالیت تجاری به نفع شهرک‌سازی‌های اسرائیل سهیم است.»
بیش از نیم میلیون اسرائیلی در بیش از ۱۲۰ شهرک که از سال ۱۹۶۷ هم‌زمان با اشغال کرانۀ باختری و شرق بیت‌المقدس توسط اسرائیل ساخته شد، زندگی می‌کنند.
ساری باشی از کارکنان دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفت: «فیفا با برگزاری مسابقات در زمین‌های سرقت‌شده چهرۀ مسابقۀ زیبای فوتبال را لکه‌دار می‌کند.»
وی افزود: «برخی از این مسابقات در زمین‌هایی برگزار می‌شود که مالکان فلسطینی آنها اجازۀ دسترسی به آن را نمی‌دهند، سایر مسابقات نیز در زمین‌های روستاهای فلسطینی برگزار می‌شود که ارتش اسرائیل آنها را تصرف کرده و به طور انحصاری برای استفادۀ غیرنظامی این رژیم اختصاص داده است.»
۶ باشگاه فوتبال بازی‌های خود را در شهرک‌های اسرائیلی برگزار می‌کنند. دیده‎‌بان حقوق بشر هشدار داد این اقدام فیفا با تعهدات حقوق بشر که این نهاد متعهد به حفظ آن‌هاست، مغایرت دارد.
فدراسیون فوتبال اسرائیل در واکنش به این گزارش، سازمان دیده‌بان حقوق بشر را به سیاسی کردن فوتبال متهم کرد.
فدراسیون فوتبال فلسطین نیز در واکنش به این گزارش اعلام کرد از کنفدراسیون فوتبال آسیا خواسته است این مسئله را پیگیری کند.
پیش‌بینی می‌شود فیفا این موضوع را در نشست کمیتۀ اجرایی خود که قرار است ۱۳ و ۱۴ اکتبر (۲۲ و ۲۳ مهر) برگزار شود، مطرح کند.
منبع: پرس تی وی