شدت‌گرفتن اعتراضات علیه تخریب مساجد در باکو

همزمان با گسترش موج اعتراضات علیه تخریب مساجد تاریخی در «باکو» پایتخت جمهوری آذربایجان، «مجمع روحانیون» و حزب «اسلام» این کشور با صدور بیانیه‌‌‌های جداگانه به این اقدام واکنش نشان دادند.

به گزارش مصاف، این روز‌ها شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان صحنه حوادثی است که از تخریب برخی مساجد تاریخی حکایت دارد.
روز سه‌شنبه، ۲۲ فروردین‌ماه، مسجد تاریخی «حاج عبدالرحیم بیک» واقع در محله «سُوِتیسکی» (نریمان نریمان‌اف) شهر باکو، به بهانه قرارگرفتن در محدوده طر‌ح‌های عمرانی شهرداری تخریب شد.
شهرداری باکو و عوامل اجرایی، دیروز نیز قصد تخریب مسجد تاریخی «حاج جواد» را داشتند که به دلیل اعتراضات مردمی و مراسم اعتکاف جمعی از جوانان در داخل مسجد فعلا از این کار به طور موقت صرف نظر شد.
حزب اسلام جمهوری آذربایجان، در اعتراض به این موضوع با صدور بیانیه‌ای ضمن اشاره به اعلام سال همبستگی اسلامی در این کشور اقدامات صورت‌گرفته برای تخریب مساجد را مغایر با شعار‌های دولت جمهوری آذربایجان دانست.
مجمع روحانیون جمهوری آذربایجان نیز در بیانیه‌ای با اعلام این مطلب که موج اسلام‌هراسی در این کشور روز به روز در حال افزایش است، تأکید کرد: مجمع روحانیون آذربایجان، این اقدام مغرضانه را بر خلاف ارزش‌های دینی و معنوی کشور دانسته و یادآور می‌شود مسجد خانه خدا است و این قبیل رفتارها در خور اماکن عبادی نیست.
منبع: ایکنا