سندی جدید از ماجرای حمله به سفارت ایران در لندن shia+muslim                  

اسناد جدیدی که از سوی دولت انگلیس منتشر شده حکایت از پنهان کاری «مارگارت تاچر» نخست وزیر اسبق انگلیس در مورد حمله به سفارت ایران در لندن در سال ۱۹۸۰ دارد.

به گزارش مصاف، سند جدیدی از ماجرای اشغال سفارت ایران در لندن به دست یک گروه افراطی در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۵۹ فاش شده است که رد پای “مارگارت تاچر”، نخست وزیر وقت انگلیس، نیز در آن دیده می‌شود.
آن ماجرا با دخالت نیروهای ویژه انگلیس (اس ای اس) و ۵ کشته و یک مجروح به پایان رسید؛ اما خسارات زیادی به ساختمان سفارت ایران وارد شد.
باوجود اینکه حمله نیروهای ویژه انگلیسی به سفارت ایران فقط ۱۷ دقیقه به طول انجامید؛ خسارات زیادی به ساختمان سفارت وارد شد و مقامات ایرانی برای بازسازی ساختمان و ترمیم خرابی‌ها مبلغ ۲ میلیون پوند خسارت از دولت انگلیس مطالبه کردند. طبق این سند جدید که وزارت خارجه انگلیس به تازگی آن را از حالت طبقه‌بندی شده خارج کرده است، مارگارت تاچر برای جلوگیری از ارجاع پرونده به دادگاه‌های بین‌المللی و تحت تعقیب قرار گرفتن عوامل دخیل در عملیات نیروهای ویژه پلیس،‌ علیرغم مخالفت اولیه در نهایت با پرداخت این مبلغ موافقت کرد.
تاچر مایل نبود شرح عملیات نیروهای “اس ای اس” رسانه‌ای شود. او حتی از تلویزیون انگلیس خواست تصاویری را که نیروهای مذکور در حال پایین آمدن از طناب برای ورود به ساختمان هستند حذف کنند.
تاچر مدعی بود نیروهای “اس ای اس” در حال انجام عملیاتی ضدتروریستی بودند و نباید درمورد آن ماجرا تحقیق شود.
منبع: العالم