سنت ۲۰ ساله کاخ سفید شکسته شد ؛دولت ترامپ میزبان افطاری ماه رمضان نخواهد بود

وزیر امور خارجه آمریکا درخواست میزبانی برای برگزاری مراسمی در ماه مبارک رمضان که در دولت باراک اوباما و دولت‌های قبل نیز برگزار می‌شد را رد کرد.

به گزارش مصاف، «رکس تیلرسون»،دو مقام آمریکایی اعلام کردند که دولت ترامپ در حقیقت با رد برگزاری این مراسم،سنت ۲۰ ساله در این زمینه را شکست.
از سال ۱۹۹۹ میلادی،وزرای امور خارجه دموکرات و جمهوری خواه تقریبا همیشه یا میزبان مراسم افطار در ماه مبارک رمضان بوده اند و یا مراسمی را در روز عید فطر به مناسبت پایان ماه مبارک رمضان،برگزار کرده اند.
اما به گفته این دو مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود ،تیلرسون درخواست دفتر امور جهانی و مذهبی وزارت امور خارجه برای میزبانی عید فطر یا مراسم افطار در هر یک از روزهای ماه مبارک رمضان را رد کرد.
بر اساس یادداشتی که روز ششم آوریل به دست رویترز رسید،دفتر امور جهانی و مذهبی وزارت امور خارجه به وزیر امور خارجه امریکا پیشنهاد برگزاری مراسم عید فطر را ارائه داده بود.
رد این درخواست به معنای آن است که امسال قرار نیست هیچ مراسمی برای ماه مبارک رمضان در وزارت امور خارجه برگزار شود.
فعالان مسلمان،دونالد ترامپ،رییس جمهوری آمریکا را متهم به داشتن رفتاری غیردوستانه در قبال اسلام می کنند و ممانعت از برگزاری مراسمی در ماه مبارک رمضان که سنت ۲۰ ساله در آمریکا بوده،دلیلی بر این مدعاست.
اعضای کنگره،رهبران جامعه مدنی مسلمانان،دیپلمات ها از کشورهای اسلامی و مقامات بلندپایه آمریکا معمولا در مراسم رمضان وزارت امور خارجه شرکت می کنند که نماد تلاش های دیپلماتیک دولت آمریکا برای ارتباط با مسلمانان و کشورهای اسلامی است.
یکی از دیپلمات های سابق آمریکا که در دولت های بوش و اوباما خدمت کرده و از برگزارکنندگان مراسم ماه مبارک رمضان در کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا است در این باره می گوید:رد میزبانی مراسم افطار یا برگزاری جشن عیر فطر در سال جاری میلادی می تواند این پیام را برساند که برای دولت ترامپ ارتباط برقرار کردن با مسلمانان اهمیتی ندارد.
منبع: شبستان