داعش در تلاش برای ائئلاف با القاعده

ایاد علاوی معاون رییس جمهوری عراق اعلام کرد همزمان با پیشروی نیروهای عراقی در موصل ، گروه تروریستی داعش در حال مذاکره برای ائتلاف با القاعده است.

به گزارش مصاف،ایاد علاوی،معاون رییس جمهوری عراق در مصاحبه ای اعلام کرد  همزمان با پیشروی نیروهای عراقی در موصل، ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستی داعش در حال گفتگو با القاعده برای تشکیل یک ائتلاف احتمالی است.
علاوی تصریح کرد که این اطلاعات را از رابط های آگاه منطقه ای و عراقی در خصوص مسائل عراق به دست آورده است.
وی افزود: بحثها در این زمینه از هم اکنون آغاز شده است.گفتگوهایی میان نمایندگان «ابوبکر البغدادی» رهبر داعش و «ایمن الظواهری»،رهبر القاعده در حال انجام است.
داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی از القاعده جدا شد و دو گروه از آن به بعد تلاش فوق العاده ای را برای نیروگیری،تامین بودجه و ترویج افراط گرایی جهانی انجام دادند.
ظواهری پیش از این گروه تروریستی داعش را به دلیل پیش گرفتن روش های وحشیانه از جمله سر بریدن،غرق کردن و قربانی کردن افراد،مورد انتقاد قرار داده بود.
علاوی خاطر نشان کرد که هنوز دقیقا مشخص نیست این دو گروه در چه زمینه ای قصد همکاری دارند.
گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی به دستور البغدادی بخش های وسیعی از شمال عراق و موصل را تصرف کرد.
اکتبر سال گذشته،نیروهای امنیتی عراق و داوطلبان شیعه موسوم به «حشد الشعبی» یا «بسیج مردمی عراق»، ائتلافی را برای بیرون راندن داعش از موصل تشکیل دادند.
گروه تروریستی داعش از بمب گذارهای انتحاری،تک تیراندازها و هواپیماهای بدون سرنشین مسلح برای دفاع از مناطق از تحت کنترل خود استفاده می کند.
این گروه باراها شهروندان عراقی را هدف قرار داده و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کرده است.
منبع:خبرگزاری شبستان