تیلرسون: کاسه صبر آمریکا درباره ایران لبریز شده است

وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی تند و بی پایه و اساس ایران را به تلاش برای تضعیف صلح و امنیت متهم کرده و پرونده هسته ای کشورمان را نیز خطری برای منطقه و جهان برشمرد.

به گزارش مصاف، «رکس تیلرسون»، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد امروز (پنج شنبه) در یک کنفرانس خبری در شهر واشنگتن، پایتخت این کشور مدعی شد که کشورمان به تضعیف صلح ادامه می دهد و با پشتیبانی از گروه های شبه نظامی در سوریه، عراق و یمن نیز امنیت در منطقه را تضعیف می کند.
بر اساس این گزارش، وزیر خارجه آمریکا با ادعای این که ایران به پشتیبانی از حوثی های یمن ادامه داده و آنها نیز عربستان سعودی را هدف قرار می دهند، ادعاهای واهی حاکی از برنامه ریزی کشورمان برای ترور «عادل الجبیر»، وزیر امور خارجه این کشور هنگام فعالیت به عنوان سفیر کشورش در واشنگتن را نیز تکرار کرد.
تیلرسون همچنین ادعا کرد که کشورمان از نیروهای در حال جنگ در سوریه حمایت مالی می کند، به این کشور نیرو می فرستد و با ادامه پشتیبانی از نظام حاکم در دمشق باعث طولانی تر شدن بحران می شود در حالی که از طریق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز به حمایت از گروه های شبه نظامی در عراق می پردازد.
وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهارات سخیف خود مدعی شد که ایران برای گسترش گروه های شبه نظامی جهت ایجاد بی ثباتی در منطقه خاور میانه تلاش می کند، تمامی توانایی خود را برای ایجاد بی ثباتی در مناطق زیادی از جهان به کار می گیرد و مسئولیت بسیاری از عملیات های تروریستی را بر عهده دارد.
تیلرسون با ادعای این که ایران در صدر کشورهای صادرکننده تروریسم در جهان قرار دارد و رژیم صهیونیستی و کشتیرانی در خلیج فارس را تهدید می کند، کشورمان را به بی انضباطی متهم کرده و هشدار داد که اگر جلوی آن گرفته نشود، از پتانسیل لازم برای قدم برداشتن در همان مسیری که کره شمالی می رود، برخوردار است.
وزیر خارجه آمریکا با «شکست خورده» خواندن توافق هسته ای و تاکید بر این که توافق مذکور ایران را از سلاح هسته ای محروم نمی سازد بلکه تنها زمان دستیابی به آن را به تاخیر می اندازد، خاطر نشان ساخت که در صورت عدم پایبندی کشورمان به توافق خود با گروه «۵+۱»، دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری کنونی آمریکا نیز به این توافق ادامه نخواهد داد.
تیلرسون با ادعای این که توافق هسته ای رویکرد مناسبی برای رویارویی با آن چه وی «بلندپروازی های ایران» خواند، محسوب نمی شود، به اظهارات بی پایه و اساس خود ادامه داده و تاکید کرد که بلندپروازی های هسته ای کشورمان خطری برای امنیت و صلح منطقه و جهان به شمار می آید.
وزیر خارجه آمریکا علاوه بر آن که ایران را به داشتن بدترین پرونده در زمینه حقوق بشر متهم کرد، مدعی شد که کشورمان علیه آمریکا و هم پیمانان آن نیز حملات سایبری انجام داده است.
تیلرسون با تاکید بر ضرورت پرداختن به آن چه «تهدید ایران» برای منطقه و جهان خواند، ادعا کرد که تحریم های علیه کشورمان با «تخلفات» آن برابری نمی کند.
وزیر خارجه آمریکا با اعلام این که دولت این کشور در حال ارزیابی فراگیر و بازنگری سیاست خود در قبال ایران می باشد، مدعی شد که دولت ترامپ به محض وضع سیاست های کلی خود، به رویارویی با کشورمان خواهد پرداخت.
تیلرسون با اتهام کشورمان به انجام «اقدامات تحریک آمیز مداوم و آزاردهنده» برای بی ثبات کردن برخی کشورهای منطقه خاور میانه و تضعیف منافع آمریکا در سوریه، عراق و لبنان، در این باره اظهار داشت: سیاست جامع در رابطه با ایران ایجاب می کند که با تمامی تهدیدهای آن که بدون شک زیاد هستند، مقابله کنیم.
منبع: شفقنا