باج ۵۶ میلیون دلاری پسر شاه سعودی به «ترامپ»

منابع رسانه‌ای می‌گویند که جانشین ولیعهد سعودی برای رسیدن به تخت سلطنت و راضی نگه داشتن واشنگتن، ۵۶ میلیون دلار به دولت جدید آمریکا داده است.

به گزارش مصاف، یک وبگاه معارض سعودی نوشت که در سایه گزارش‌هایی از وجود بحران اقتصادی در عربستان، «محمد بن سلمان» جانشین ولی‌عهد عربستان سعودی برای رسیدن به پادشاهی، پول و سرمایه مردم کشورش را برای آمریکایی‌ها بذل و بخشش می‌کند.
«رامی الخلیل» خبرنگار عرب در گزارشی که در پایگاه خبری «نبأ» (سایت معارض عربستانی) منتشر شد، با بیان مطلب فوق نوشت: از آنجا که رضایت «عمو سام» اولین گام هر یک از شاهزاده‌های سعودی برای جلوس بر تخت سلطنت است، پرداخت پول به واشنگتن امری قطعی به نظر می‌رسد. در سایه قانون «جاستا»، (قانون عدالت در برابر حامیان تروریسم) که شمشیری بر گردن ریاض که اکنون در تنگنای خونین یمن قرار گرفته، به شمار می‌رود، آل سعود چاره‌ای جز پرداخت ۵۶ میلیارد دلار به دولت آمریکا ندارد تا پروژه «دونالد ترامپ» برای توسعه زیرساخت‌های آمریکا را تامین و تغذیه کند.
بر اساس این گزارش، یک منبع آگاه در خلیج فارس درباره جزئیات توافق میان ریاض و واشنگتن به روزنامه «الخلیج الجدید» گفته است که «مبلغ این قرارداد برای ریاض که در زیر فشارهای مربوط به نوسان قیمت نفت‌، است بسیار سنگین است اما، ملک سلمان و پسرش نیز، در مقابل این مبلغ چیز بزرگی می‌خواهند».
در مقابل این مبلغ، عربستان سه خواسته دارد:
۱- ریاض می‌خواهد که واشنگتن، محمد بن سلمان فرزند شاه را شاه آینده این کشور بداند به ویژه که محافل سیاسی آمریکا، محمد بن نایف، ولی‌عهد کنونی عربستان را شاه آینده این کشور می‌دانند و از سوی دیگر در داخل خاندان حکومتی عربستان، پسر سلمان محبوبیت لازم را ندارد.
۲- مطالبه دیگر ریاض مربوط به قانون جاستا [در آمریکا] است. ریاض می‌خواهد که در مقابل حمایت مالی که به واشنگتن ارائه می‌دهد، فشارهای مربوط به این قانون در کنگره علیه عربستان، کاسته شود و زمینه برای لغو این قانون نیز بتدریج فراهم شود.
۳- ریاض همچنین می‌خواهد که حمایت سیاسی و نظامی آمریکا از عربستان در جنگ یمن افزایش یابد بویژه که در کنگره آمریکا از ممانعت از صادرات اسلحه به عربستات سخن گفته می‌شود تا شهروندان بی‌گناه یمنی هدف قرار نگیرند.
طبق این گزارش، به نظر می‌رسد که مبلغ ۱۱۲ میلیارد دلاری که ریاض به دولت ترامپ در آغاز دولتش اعطا کرده، تمام شده و از ریاض خواسته شده که برای حفظ رضایت آقای آمریکا، دلارهای بیشتری خرج کند. وعده ترامپ مبنی بر اختصاص تریلیون دلار برای توسعه زیرساختهای آمریکا، بیانگر این مسئله است که بهای آن را ریاض باید پرداخت کند.
این در حالی است که دونالد ترامپ هنوز از این مبالغ پرداختی ریاض، راضی نشده و می‌گوید که عربستان سعودی با آمریکا «منصفانه» رفتار نکرده و ایالات متحده «پول زیادی» برای دفاع از متحد قدیمی خود «هدر می‌دهد».
ترامپ در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری رویترز که هفت اردیبهشت، منتشر شد، گفت: «صادقانه بگویم، عربستان سعودی با ما منصفانه رفتار نکرده است. زیرا ما مبلغ زیادی پول برای دفاع از عربستان سعودی هدر می‌دهیم.»
انتقاد جدید رئیس جمهور آمریکا از عربستان سعودی حدود یک ماه پس از آن بیان می‌شود که وی با محمد بن سلمان، جانشین ولی‌عهد عربستان سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد.
منبع: فارس