اظهارات تند و بی پایه و اساس وزیر خارجه سعودی علیه ایران

وزیر خارجه عربستان با ادعای این که ایران بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است، تاکید کرد که در صورت ادامه شرایط کنونی، همکاری میان دو کشور امکان پذیر نیست.

به گزارش مصاف، «عادل الجبیر»، وزیر امور خارجه عربستان سعودی بعد از ظهر امروز (یک شنبه) طی سخنانی در پنجاه و سومین کنفرانس امنیتی سالانه مونیخ در جنوب شرق آلمان، به ادعاهای بی پایه و اساس خود علیه کشورمان ادامه داد و مدعی شد که ایران بزرگ ترین حامی تروریسم در جهان به شمار می آید و فعالیت های در این زمینه را نیز گسترش می دهد.
بر اساس این گزارش، وزیر خارجه عربستان در ادامه فرافکنی های خود علیه کشورمان ادعا کرد که ایران در تلاش است تا نظام حاکم بر منطقه خاورمیانه را تغییر دهد، قانون اساسی آن خواستار صدور انقلاب به سایر کشورها است و به مفهوم شهروندی نیز اعتقادی ندارد جایی که تمامی شیعیان جهان را تابع و پیرو خود می داند و از آنها می خواهد به جای دولت های خود، از آن تبعیت کنند.
الجبیر با ادعای این که ایران و گروه های شبه نظامی مورد حمایت آن باعث ایجاد ناامنی در بسیاری از کشورها می شوند، کشورمان را به نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد از طریق قاچاق سلاح برای حوثی های یمن متهم کرد و مدعی شد که در دوره جنگ آمریکا علیه القاعده، ایران پذیرای بسیاری از رهبران این سازمان بوده و پسر ارشد «اسامه بن لادن»، رهبر پیشین آن نیز در کشورمان در امنیت کامل زندگی کرده است.
وزیر خارجه عربستان ضمن ابراز تعجب از این که ایران تنها کشور در منطقه خاور میانه است که هدف حملات گروهک های تروریستی سنی داعش و القاعده قرار نگرفته، ادعا کرد که اقدامات ایران از طریق دخالت در امور داخلی سایر کشورها از قبیل پشتیبانی از نظام تحت رهبری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و تشکیل هسته های تروریستی در بحرین، با اظهارات مسئولان کشورمان در تناقض است.
الجبیر با تاکید بر ضرورت اعمال فشار جهانی بر ایران برای تغییر رفتارهای خود و ابراز امیدواری نسبت به تغییر این رفتارها برای برقراری روابط سازنده با کشورمان، در این باره اظهار داشت: نباید از رفتار ایران گذشت چرا که پیامدهای به دنبال دارد؛ به باور من ایران به صورت غیر منطقی رفتار می کند و مسئولان ایرانی نیز باید بدانند که اقدامات آنها طی ۲۵ سال گذشته قابل قبول نیست.
وزیر خارجه سعودی همچنین ادعا کرد: ایرانی ها در امور داخلی بسیاری از کشورها دخالت می کنند، به قوانین بین المللی احترام نمی گذارند، به سفارتخانه ها حمله می کنند و در شماری از کشورها نیز دست به ایجاد هسته های تروریستی خفته می زنند؛ ایران همواره از آغاز صفحه جدید سخن می گوید با این حال ما نمی توانیم زمان حال را نادیده بگیریم، چگونه می توان با کشوری تعامل داشت که به دنبال نابودی ما است؟ در صورتی که تمامی این مسائل تغییر نکنند، تعامل با این کشور دشوار است.
الجبیر با بیان این که مشکل، جنگ با ایران نیست بلکه تغییر رفتار آن است، همچنین مدعی شد که کشورمان نقش ویرانگری در سوریه ایفا می کند و در این کشور و همچنین یمن بخشی از مشکل به شمار می آید نه راه حل جایی که همچنان موشک بالستیک در اختیار حوثی ها قرار می دهد تا با آن خاک عربستان را هدف بگیرند.
وزیر خارجه عربستان با ادعای این که کشورش جنگ در یمن را آغاز نکرده و خواهان چنین جنگی نبوده، تاکید کرد که نباید حوثی ها در این کشور حکمرانی کنند و موشک بالستیک در اختیار داشته باشند.
الجبیر با اعلام این که کشورش برای حل و فصل مشکلات منطقه آماده تعامل با بسیاری از کشورها است، تاکید کرد که با دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری جدید آمریکا همکاری نزدیکی دارند.
وزیر خارجه سعودی با ادعای این که رئیس جمهوری جدید آمریکا یک بازرگان دارای دستاوردهای بزرگ است که برای حل و فصل مشکلات فعالیت می کند، خاطر نشان ساخت که ترامپ نیز همانند عربستان به لزوم نابودی داعش باور دارد و برای مهار ایران تلاش می کند.
منبع: شفقنا