اخطارقرارگاه پدافند هوایی ارتش به هواپیمای جاسوسی آمریکا shia muslim                  

قرارگاه پدافند هوایی ارتش به یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا (U۲) اخطار داده است. این دومین‌بار است که در۲ سال گذشته، ایران موفق به شناسایی این هواپیماهای پیشرفته می‌شود.

به گزارش مصاف، امیراسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش از اخطار به یک هواپیمای جاسوسی متعلق به ارتش آمریکا در روزهاش گذشته خبر داده است. او، این خبر را در مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس که در گلزار شهدای سولقان در حاشیه تهران، اعلام کرده است.
پیش از این نیز، امیراسماعیلی از ۱۷ آذر ماه سال ۹۳ خبر داده بود که قرارگاه پدافند هوایی ارتش به یک فروند هواپیمای جاسوسی پیشرفته آمریکایی به نام U2 اخطار داده است.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی آن زمان گفته بود: هواپیمای یو۲ را که یک هواپیمایی جاسوسی است شناسایی می‌کنیم، هفته گذشته در نقطه‌ای از کشور به این هواپیما اخطار داده شد و سامانه موشکی نیز برای هدف قرار دادن آن آماده شد اما هواپیما به‌محض دریافت اخطار، بازگشت.
حالا با گذشت حدود ۲۲ ماه از آن واقعه، امیر اسماعیلی پنج شنبه شب مجددا خبر داده که به یک هواپیمای جاسوسی دیگر ارتش آمریکا به نام U2، اخطار داده شده است. وی گفته است : رزمندگان ما در قرارگاه پدافند هنگامی که در روزهای گذشته  به هواپیمای جاسوسی یو ۲ آمریکا که قصد تجاوز به مرزهای هوایی کشورمان را داشت، اخطار دادند و هواپیما مجبور به تغییر مسیر خود شد.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی تاکید کرده است: اگر این هواپیما به اخطار ما توجه نمی‌کرد و نزدیک‌تر می‌شد، قطعاً به‌سمت آن شلیک شده و منهدمش می‌کردیم.
هواپیمای U2 یک هواپیمای جاسوسی پیشرفته و دوربرد، ساخت شرکت لاکهید مارتین آمریکا است. این هواپیما سال‌هاست که در نیروی هوایی آمریکا به کار گرفته شده و فقط ارتش آمریکا از این هواپیما استفاده می‌کند.
این هواپیمای جاسوسی قابلیت پرواز در ارتفاع ۲۱ کیلومتری را دارا بوده و می‌تواند ۱۲ ساعت به صورت مداوم پرواز کند.
تاکنون ۳ فروند از این هواپیماها توسط کشورهای کوبا، چین و شوروی شناسایی و سرنگون شده‌اند. ارتش شوروی در اول می ۱۹۶۰، ارتش کوبا در ۲۷ اکتبر ۱۹۶۲ و ارتش چین در ۱۰ ژانویه سال ۱۹۶۵، ۳ کشوری هستند که تاکنون موفق شده‌اند که مدل‌هایی از این هواپیمای پیشرفته جاسوسی را شناسایی و منهدم کنند.
جالب است که هر ۳ کشور نیز، با استفاده از موشک‌های S-75 یا همان موشک‌های سام ۲ که یک موشک ارتفاع بالای پدافندی و ساخت شوروی است، این هواپیما را منهدم کردند.
هشتم شهریور ماه سال جاری نیز، قرارگاه پدافند هوایی ارتش یک فروند هواپیمای بدون سرنشین متعلق به آمریکا را قبل از ورود به آسمان کشورمان شناسایی کرده بود. به این پهپاد جاسوسی پس از شناسایی توسط سامانه‌های راداری، اخطار داده شده بود.
این پهپاد که از مبدأ افغانستان و یک پایگاه نظامی در قندهار به پرواز درآمده بود، پس از دریافت اخطار پدافندی، از ادامه طی مسیر به‌سمت آسمان ایران در شرق کشور، منصرف می‌شود.
قرارگاه پدافند هوایی برای مقابله با این پهپاد جاسوسی که تا ۲۰ مایلی به مرزهای کشورمان نزدیک شده بود، پس از شناسایی پهپاد، به دیده‌بانی‌ها و سامانه‌های موشکی، “وضعیت هوشیاری” اعلام کرده بود.
منبع: تسنیم